На 14 октомври 2017 г. вокална група „ Пей, сърце“ при Териториална съюзна организация на слепите Плевен взе участие във фестивала на старата градска песен "Мара Врачанка" гр. Враца. Десетимата участници с ръководител Богомил Мицев представиха песните според регламента "Маслинен цвят", " Орис" по текст на Елисавета Багряна, а солистът на групата Румен Петков се изяви с песента "Унгарски чардаш" по музика и текст на Йосиф Цанков. Това бе 18-тия пореден фестивал на старата градска песен. В НЕГО взеха участие над 50 групи от цялата страна, с над 300 участници, като представители на пенсионерски групи и читалища. Участваха групи от Балчик, Берковица, Варна, Горна Оряховица, Мездра и др. Председател на журито отново бе водещата на музикалното предаване за стари градски песни на телевизия СКАТ – Бони Милчева. Плевенската вокална група „Пей, сърце” сподели, че са останали много радостни и с много приятни емоции от събитието. Радостната вест е, че все повече групи от млади хора вземат участие във фестивала „ Мара Врачанка”. Всички участници бяха приветствани изключително топло от г-н Калин Каменов, Кмет на община Враца, както и от самите организатори. Нашите участници са успели да впечатлят публиката и останалите участници със своите изпълнения и запомнящи се облекла. Всички бяха наградени с грамоти.
Изявата на плевенските самодейци в това традиционно надпяване стана възможно с подкрепата на Диана Данова и Дарин Ангелов-общински съветници на ПП ГЕРБ в ОС- Плевен. Двамата нееднократно са подпомагали организацията на незрящите в Плевен. И този път, отново се отзоваха, и с лични средства осигуриха пътуването.
Фолклорен фестивал "Бреница пее и танцува-2018"
Фолклорен фестивал "Бреница пее и танцува"
Регионален многожанров фолклорен фестивал "Бреница пее и танцува"( 16-ти преглед на художествената самодейност при Регионална организация на СИБ-Плевен) събра на 17 май 2018 г. за трета поредна година фолклорни състави от няколко области. На този празничен ден стотици гости и жители на село Бреница пяха, танцуваха и се забавляваха заедно на това поредно издание на фестивала "Бреница пее и танцува". Групи изпълнители с над 200 участници дадоха живот на културното събитие. Фолклорните групи, индивидуалните изпълнители и танцовите състави премериха сили в две категории и две възрастови групи. Организатори на проявата са СИБ-Плевен и община Кнежа. Всички участници са представители на самодейни колективи към Регионална организация на Съюза на инвалидите в Плевен с председател г-жа Николинка Димитрова. Целта на форума е да се опазват, съхраняват и популяризират българските традиции от поколение на поколение. Тази година са заявили участие групи на хора с увреждания и самодейни колективи от гр. Плевен, гр. Гулянци, гр. Искър, с. Бреница, гр. Кнежа, с. Торос и др. С подкрепата на кмета на Община Кнежа Илийчо Лачовски за трета година форумът се провежда в село Бреница, като има конкурсен характер и награден фонд. Техните изпълнения бяха оценени от компетентно жури. За културното събитие бяха поканени кметът на Община Кнежа Илийчо Лачовски, народният представител от ПП "Герб" Владислав Николов, Заместник-кметът на Община Кнежа г-н Цветомир Миловски и кметът на село Бреница г-н Пламен Лъжовски.
"Поздравявам всички участници във фестивала, всички бреничани по случай празника на селото и разбира се именниците, които празнуват днес. Бъдете здрави и нека късметът и щастието са винаги с Вас!", каза кметът на Кнежа Илийчо Лачовски.
Фестивалът се състоя на обновения площад на селото. Познавайки в дълбочина проблемите на хората с увреждания това бе изключителна изява на силата и духа на тези хора. Домакин на фестивала тази година е отново читалище „Светлоструй 1903“ - с.Бреница. Вокална група "Пей, сърце" при ТСО на ССБ-Плевен, ул. Гренадирска 30 получи диплом за участието си и персонални грамоти на изпълнителите. Група "Настроение" при КХУП ул. Гюмурджина бяха другият участник от Плевен във фестивала. Цял ден " Бреница пя и танцува" с ритмите на българските народни песни, с багрите на носиите, с усмивките и желанието на хората да изявят себе си!!! Един ден - Празник за душата!!!
Румен Петков, организатор клуб
Участие във фестивали, начало лято 2018, Плевен
Участие на танцова група "Готините"
Национален фолклорен фестивал „Любимото ми хорце”, организиран от плевенския Клуб „Северняците“ с ръководител Джейлян Демирев, бе открит на 2 юни 2018 на сцената на Летния театър в „Кайлъка“. В него взе участие и танцовата група " Готините" от Клуб на хората с увреждания и пенсионера-Мизия, ул. Руй 4, с организатор Галина Тончева. Според регламента, фестивалът е без конкурсен характер, като в него участват 20 състава от цялата страна – от Варна, София, Ботевград, Ловеч, Шумен, Разград, Плевен, Пордим, Левски, село Драганово. Всеки от тях има на разположение 8 минути, в които да представи своите умения.
На 3 юни 2018 От 10 часа на сцената на Летния театър в парк „Кайлъка” се проведе седмото издание на Националния фестивал за патриотична песен „Отечество”. Фестивалът е посветен на падналите за свободата на България. На сцената се изявиха вокални групи, индивидуални изпълнители и хорове от цялата страна. Представиха се вокални групи от Смолян, Девин, Бургас, Свищов, Бяла Русенско, Панагюрище, Ловеч,Троян и др. Сред участниците бяха мажоретките на град Левски и танцов ансамбъл „Мизия“. Вокалните групи към Клубове за хора с увреждания и пенсионера-Плевен имаха много силно участие. Тяхното присъствие и изпълнения бяха аплодирани изключително бурно от публиката в театъра. Представиха се вокална група "Северняшки ритми"-ул. Гренадирска 34б с ръководител Надка Томова, като изпълниха песните "Земьо, майчице" и "Петко войвода". Те бяха наградени със златен медал за изпълнение и песен, получиха плакет Лаореат на фестивала и грамоти на участниците. Следващият участник бе Вокална група "Пей, сърце"-ул. Гренадирска 30 с ръководител Богомил Мицев. Те изпълниха песните "Роден край" и "Пушка пукна"- Тази песен по мнение на журито бе най- оригиналната и нечувана досега песен. Наградата им бе златен медал за изпълнение и грамоти на участниците. Вокална група "Планински звуци" при клуб Мизия-Плевен, с ръководител Живка Петрова изпълни "Боят настана, тупкат сърца ни". Те получиха златен медал, плакет Лаореат на фестивала и грамоти на участниците. Вокална група "Настроение"-клуб "Гюмурджина" участваха с песента " Индже войвода" и получиха златен медал и грамоти. Вокална група при клуба на ул. Данаил Попов, получи златен медал и грамоти за своите изпълнения.
12-ти многожанров фестивал за хора с увреждания, Църква, Перник
За 12-ти пореден път пернишкият квартал Църква /бившето село Даскалово/ бе
домакин на Републиканския многожанров фестивал за хора с увреждания. На 7 и 8 юли 2018 Във фестивала се включиха близо 1500 души от цялата страна, както и гости от Република Македония. Събитието се проведе под патронажа на кмета на община Перник Вяра Церовска, която даде старт на многожанровата програма. Въпреки много лошото време, непрекъснат дъжд, тя протече на откритата сцена пред читалище “Просвета”. Негов организатор е Съюзът на инвалидите в България, който заедно с Община Перник финансира проявата. При откриването поздравления към участниците отправиха г-жа Церовска, Кмет на Община Перник и г-жа Анита Тараланска, Председател на СИБ кв. Църква, основен организатор и двигател на събитието, както и г-н Красимир Коцев, Председател на СИБ. Кметът на Перник в своето слово каза: "... победители в този фестивал ще бъдат всички изпълнители, които въпреки своите здравословни проблеми и физически увреждания съхраняват силния си дух, не се оставят да бъдат победени от несгодите и с талант, любов и всеотдайност към
фолклора и всички жанрове на изкуството отстояват своето право да бъдат
пълноценни личности и индивидуалности.". Хората с увреждания, които се определят като личности със смели сърца и души, пяха, танцуваха, рецитираха, разказваха хуморески, показаха стародавни адети. От българска страна имаше представители от всички региони членуващи в съюза на инвалидите. Фестивалът бе с конкурсен характер и за най-добре представилите се бяха връчени медали и специални плакети. Участниците бяха оценявани от жури с председател Мими Иванова и членове: Развигор Попов, Лили Тодорова и Людмила Николова. Бе организирана и зона на художествените занаяти, където участници показваха свои умения в различни дейности. Участници от регион Плевен бяха групите от с. Горна Митрополия, с. Шиаково, вокална група "Пей, сърце" при клуб на ССБ и вокална група "Северняшки ритми" при Плевен център, а Елена Дойчева от ТСО на ССБ-Плевен откри програмата на втория ден със свое авторско стихотворение. Изпълнителите от "Северняшки ритми" и "Пей, сърце" получиха плакети и златни медали за своите изпълнения. Атракция на фестивала както всяка година бе улицата на занаятите. Там бяха показани традиционни занаяти като грънчарство , керамика ,тъкане, реставрация на картини . Плевенчани отново изявиха завидно умение и вкус. Отредената за тях изложбена площ бе превърната в изложба на бутикови изделия от декупаж, дело на секция декупаж към "Малка работилничка за вълшебства", с ръководител Тамара Петкова. За това талантливите арт жени получиха златен медал. Сред тези красоти сръчните жени завъртяха традиционен качамак с много сирене, червен пипер и маслена заливка. Присъстващите имаха възможност да се насладят на качамака. Повечето от участничките в кулинарната дейност получиха грамоти за своята всеотдайна работа и вкус.
Фестивали и екскурзии, пролет/лято 2019
Многожанров фестивал "Бреница пее и танцува", община Кнежа 2019
На 6 юни 2019 г. от 10:00 часа на площад „Екзарх Йосиф I” за четвърта поредна година в с. Бреница, община Кнежа, област Плевен се проведе многожанровият фестивал "Бреница пее и танцува". Фестивалът се състоя на обновения площад на селото. В него взеха участие и много изпълнители с увреждания от цялата страна. Познавайки в дълбочина проблемите на хората с увреждания това бе изключителна изява на силата и духа на тези хора. Гостуващи групи от гр. Плевен работещи в Клубове на хора с увреждания и пенсионера бяха тази от ул. Данаил Попов, „Пендари” и „Пей, сърце”, ул. Гренадирска 30. През последните години в него взимаха участия не само колективи от хора с увреждания, но и самодейни групи и индивидуални изпълнители към народните читалища от региона. В този празничен ден стотици гости и жители на селото пяха, танцуваха и се забавляваха заедно, още повече тогава е и празникът на селото и стотици именници. В православния календар денят е известен като Възнесение Господне, Спасов ден. Фестивалът е визитна картичка на селото. Организатори на проявата са организацията на СИБ-с. Бреница и г-н Илийчо Лачовски, Кмет на Община Кнежа, финансов спонсор на събитието. Целта на форума е да се опазват, съхраняват и популяризират българските традиции от поколение на поколение. Фолклорните групи и изпълнителите на шлагерни песни, индивидуалните изпълнители и танцовите състави премериха сили в следните категории: вокални групи, индивидуални изпълнители, танцови състави, поетично творчество, всичко това в две възрастови групи. Участваха 25 вокални групи и 20 индивидуални изпълнители. Техните изяви бяха оценени от компетентно тричленно жури с Председател доц. Георги Хинов, известен хореограф, бивш директор на Северняшки ансамбъл за народни песни и танци "Иван Вълев" Плевен. Наградите осигуриха от общината. За културното събитие гостуваха г-жа Катя Герговска, Председател Общински съвет гр. Кнежа, г-н Илийчо Лачовски, Кмет Община Кнежа, г-н Цветомир Миловски, Зам. КметОбщина Кнежа, д-р Пламен Лъжовски, Кмет с. Бреница.
Точно в определения час, след като прозвуча химна на Република България Председателят на СИБ с. Бреница г-н Михал Кончарски поздрави гостите и участниците във фестивала с добре дошли. Той изтъкна значимия принос на кмета на Община Кнежа за разбирането му към проблемите на хората с увреждания и финансирането на проявата, за проявения ентусиазъм на участниците в тяхната подготовка и желание за изява, като в своето изказване изтъкна още , че хората с увреждания въпреки трудностите които срещат в своя живот са силни, сплотени, умеят да се веселят и взаимно си помагат. Той прочете Поздравителни адреси от Председателя на СИБ г-н Красимир Коцев, поздравителни адреси от всички ръководители на общината, Кмет, Зам.Кметове, Председател Общински съвет и Кмет на селото. След него г-н Лачовски поздрави участниците:
Поздравявам всички участници във фестивала, всички бреничани по случай празника на селото и разбира се именниците, които празнуват днес. Бъдете здрави и нека късметът и щастието са винаги с Вас, каза кметът на Кнежа Илийчо Лачовски.
Участници във фестивала бяха колективи от гр. Чепеларе,, гр. Сливен, с. Търнак, с. Руска Бяла, с. Борован, с. Писарово, гр. Плевен, с. Бреница, гр. Кнежа, гр. Бяла Слатина, гр. Червен бряг, гр. Искър,с. сухаче, с. Радомирци, с. Торос, гр. Перник, гр. Мездра, с. Писарово, с. Горник, , с. Лазарово, и др. Първи откриха група за модерни танци от Обединени детски заведения с. Бреница, квартет "Росна китка" с Ръководител Веселин Мичев, дългогодишен гъдулар и корепетитор на Северняшки ансамбъл "Иван Вълев"-Плевен, под чийто съпровод на гъдулка и колегата му на акордеон квартетът се представи. Участваха в откриването и групата към Клуб на пенсионера с. Бреница и ученици от у-ще "Христо ботев" в селото. Господин Кончарски разказа за народната певица Гергана Цекова, която е родом от Бреница. Тази година се навършват 100 години от нейното рождение. Певица от квартета изпя две нейни песни. Конферансието представяше участниците, като им предоставяше и почетни грамоти за участие. Изключително впечатление направиха групите от гр. Сливен и гр. Чепеларе. Първите изпяха тракийски песни, а тези от Чепеларе няколко родобски песни под съпровод на каба гайда, сура гайда и акордеон. Специален гост бе и певицата от гр. Перник Левтерка Стоева. Гост на фестивала бе и г-жа Анита Тараланска, Председател на СИБ в кв. Църква, Перник, която е основен организатор на тамошния многожанров фестивал на хората с увреждания. Овациите на публиката събра и най-добрият изпълнител на акордеон от с. Руска бяла, гр. Мездра Милчо Романски. Домакините бяха подсигурили сандвичи и минерална вода за всички участници. Специални гости на фестивала бяха народната певица Ана-Мария, която забавляваше с песните си всички присъстващи докато журито заседаваше, и кулинарната звезда Иван Звездев. Той приготви в двора на църквата традиционния курбан по случай събора на селото.
На края г-н Цветомир Миловски и д-р Пламен Лъжовски връчиха наградите на отличените.
Награди "Бреница пее и танцува", 2019 за плевенчани:
- Вокална група "Пендари", Клуб на хората с увреждания и пенсионера, ул. Данаил Попов, Плевен, сребърен медал
- Румен Веселинов Петков, ТСО на ССБ-Плевен, бронзов медал
- Вокална група "Пей, сърце", ТСО на ССБ-Плевен, бронзов медал.
Цял ден " Бреница пя и танцува" с ритмите на българските народни песни, с багрите на носиите, с усмивките и желанието на хората да изявят себе си!!! Един ден - Празник за душата!!!
Осмо издание на Фестивала на патриотичната песен „Отечество”
38 състава от цялата страна се включиха в осмото издание на Фестивала на патриотичната песен „Отечество”, проведен на 2 юни 2019 в зала "Катя Попова" Плевен. Организатор на събитието беше Творческо обединение“Зора“ при сдружение „Евразия“ с председател Евгения Иванова. Участниците във фестивала оценява авторитетно жури с председател Елка Недялкова – преподавател в НУИ „Панайот Пипков” и членове Ваня Делийска – ръководител на детски хор „Звъника” и Валентин Недялков – преподавател в НУИ „П. Пипков”. Участници от Клубовете на хората с увреждания и пенсионера бяха вокална група "Чучурка", "Пендари", "Пей, сърце", "Планински звуци", "Настроение", с. Славяново, с. Коиловци, с. Опанец, с. Върбица и др. Организаторите на събитието бяха осигурили многобройни награди за различните категории, в които се състезаваха участниците.
При хоровете звание лауреат беше присъдено на „Планински звуци“ при пенсионерски клуб „Мизия“ с ръководител Живка Петрова. На първо място се класира Камерен хор от град Тервел, на второ място – хор „Емилия Банчева“ при НЧ“Извор“, трето място – на камерна формация при НЧ „Хр. Ботев” – Нови Пазар.
При вокалните групи званието лауреат получи групата при клуба на пенсионера в село Одърне. Първото място си поделиха ВГ „Дружба” при читалището в село Подем и мъжка певческа група „Георги Измерлиев” от Горна Оряховица.
Две бяха вторите и третите места в тази категория. Те отидоха съответно при ВГ „Идвор” при клуба на пенсионера в телиш и ВГ „Еделвайс” при НЧ „Ив. Радоев” – Пордим. На третото стъпало на стълбицата застанаха ВГ „Наша песен” от Коиловци и ВГ „Надежда” от Белене.
Журито присъди награда за цялостно творчество и звание „Лауреат” на НУ „Христо Ботев” – Плевен. Специална награда на вестник „Нова Зора” връчи редакторът Минчо Минчев на Красимир Кунчев от Червен бряг. Специалната награда на ПП ”Нова Зора” взе група за морски патриотични песни “Катерник“ при СОСРЗ гр.Созопол.
Златни, сребърни и бронзови медали получиха групи и индивидуални изпълнители.
Юбилеен концерт, НЧ "Цветан Спасов"
Настоятелството на Народно читалище "Цветан Спасов - 1959" – Плевен организира празничен хоров концерт, посветен на 60- годишнината от основаване на читалището и на 24 май – празник на славянската писменост и на българската просвета и култура. Концертът бе под мотото "Родна песен нас на век ни свързва". Музикалната проява се проведе на 20 май 2019 от 17,30 часа в зала "Катя Попова". Организаторите бяха поканили всички вокални групи към КХУП-Плевен.
Пролетен преглед на художествената самодейност на пенсионерските клубове от община Плевен
, се проведе на 12 април 2019 в зала „Катя Попова”. Организатор на проявата е Общинският съвет на Съюза на пенсионерите – 2004 – Плевен, Председател г-жа Пенка Иванова. Публиката се наслади на хоровото певческо изкуство за народни и стари градски песни на състави от Община Плевен. От КХУП се представиха групите "Чучурка", "Планински звуци", "Настроение", "Пей сърце", от клуба на ул. Данаил Попов и група "Росна китка" с. Върбица.
12 състава участваха в първия фестивал на старата градска песен „Романтика в Пордим“
В един незабравим празник се превърна първото издание на фестивала за стара градска песен „Романтика в гр. Пордим“ , област Плевен, който се проведе на 22 юни 2019. В него взеха участие дванадесет състава от населени места от общината, град Плевен и град Летница. Плевенските участници са колективи от Клубове на хората с увреждания и пенсионера(КХУП), вокална група "Чучурка" ул. Сан Стефано, вокална група "Пей, сърце", ул. Гренадирска 30 и вокална група "Пендари", ул. Данаил Попов. Невероятният празник на шлагерната песен събра на една сцена изпълнители, които отдадоха душа и сърце. Те изпълняваха незабравими стари шлагери, които са любими на много поколения. Организатор на фестивала е общинска администрация Пордим в лицето на кмета на общината г-н Детелин Василев. Жури в състав от изтъкнати музикални педагози оценяваше участниците, които получиха заслужени награди. Бяха им връчени лично от кмета на община Пордим Детелин Василев. Трите плевенски групи получиха парични награди и грамоти за участието си. За оброто настроение на всички участници и гости се погрижи невероятния Димитър Туджаров – Шкумбата.
"Малката Копривщица", Съборът на Петро-павловския манастир
През 2019г. съборът се проведе на 22 и 23 юни /събота и неделя/ на две сцени, на поляните край лясковския манастир "Св. Св. Петър и Павел". Вокална група "Северняшки ритми" при НЧ "Пробуда 1990 ;Плевен взеха участие. Те изпълниха автентични песни от северняшкия край. През 1993 г. общини Велико Търново, Горна Оряховица и Лясковец поставиха началото на Петропавловския събор на народното творчество с участието на фолклорни колективи от всички етнографски области на България. Националният събор се провежда на всеки 2 години в навечерието на Петровден в околностите на манастира „Св. Св. Петър и Павел”, намиращ се над град Лясковец и има характер на всенародни игри и надпявания.
Повече от две десетилетия той заема значимо място в духовния живот на хората от региона. Хилядите участници и зрители, директните предавания на Българското национално радио, както и присъствието на най-добрите фолклорни специалисти от България , му определиха името на «Малката Копривщица»
Националният Петропавловски събор на народното творчество се провежда под егидата на кметовете на Общините Велико Търново, Горна Оряховица и Лясковец. Гостували са най-популярните народни изпълнители като Илия Аргиров, оркестър „Хоро“, Калинка Згурова, Христина Лютова, Любка Рондова, Иван Дяков, Николай Славеев, Росица Пейчева, Николина Чакардъкова и др.
Венец от билки сплетоха на Еньовден
По традиция на 24 юни, когато празнуваме Еньовден, членове на клуб "Мизия" намиращ се на ул. Руй 4 с организатор Галина Тончева, посрещнаха празника в началото на парк „Кайлъка”. Въпреки лошото време, за кратко заваля проливен дъжд, ранобудните и енергични пенсионери бяха изплели венец от дъхави билки, под който минаха всички за здраве. Приготовленията за празника започват в ранни зори. Дамите от дружеството берат билки и ги сплитат с червен конец на венец. Цвят и аромат в него смесиха еньовче, бял равнец, жълт кантарион, ягода, здравец, бръшлян, синя жлъчка. От клуба бяха подготвили и листовки с разяснения коя билка за какво се ползва, какво лекува, кога се бере и как се приготвя. Дошлите да спортуват в Кайлъка плевенчани с любопитство се спираха и четяха листовките, а после с усмивка минаваха под венеца за здраве. Преди цялата група от дружеството да премине под венеца и да продължи с разходка сред прохладата на парка, активистка от клуба прочете за традицията на Еньовден. След това участниците в меропятието се отправиха на разходка, а в нейния край се почерпиха в ресторант "Люляците".
Излет до Крушунските водопади
Стана традиция двата клуба, тези на ул. Гренадирска 30 и този на ул. Данаил Попов да организират съвместни мероприятия. Едно такова е проведената наскоро екскурзия-излет, 24 юни 2019 до Крушунските водопади. Поводът бе да се отбележи Еньовден, празникът на билките и народните лечители. Навярно много ще кажат, че повечето от присъстващите са ходили там. Наистина. Разбира се, това е поредния излет, който даде на хората в непоносимите жеги да се разведрят и отпочинат от напрежението на града. Те споделяха помежду си спомени от други излети. Въпреки проблемите на повечето от присъстващите, да не забравяме, че това са хора незрящи и с физически увреждания, не попречи всеки да премине по цялото трасе, АДАПТИРАНО КАТО ЕКО ПЪТЕКА. Пейките и беседките ПОД ПРОХЛАДНИТЕ СЕНКИ БЯХА места ЗА ЧЕСТИТЕ СПИРКИ И ОТДИХ. Ресторант "Маарата", който се намира в началото на трасето предложи на доста от хората по чаша разхладителни напитки и вкусен обяд. Трябва да отбележим това, че след обявяването на тази екскурзия, много бързо бяха запълнени бройките, даже имаше , които не успяха да се запишат.
Участия на хората с увреждания във фестивали, лято 2019
XXVI Национален събор-надпяване за пенсионерски групи, Беклеме, 2019
Културният клуб на пенсионера в Троян, община Троян и Обединеният съюз на пенсионерите поканиха желаещите певци, инструменталисти и групи от третата възраст да участват в събора-надпяване „Беклеме-2019”. Той се проведе на 24 и 25 август. Участваха следните групи изпълнители в събора: Фолклорни групи, Групи за обработен фолклор, Групи за автентичен фолклор, Групи за стари градски песни, Индивидуални изпълнители.
По регламент се допусна изпълнението на 3 песни в рамките на 10 минути. Индивидуалните изпълнители изпълниха по една песен. Официалното откриване на събора се състоя на 24 август от 10.00 часа. Целите на събора са Да се съхрани,популяризира и развива песенното творчество на България; Да се предаде любовта към народната песен от баби и дядовци на техните внуци. Участници от плевенска община бяха самодейните групи от с. Буковлък, вокална група "Росна китка" с. Върбица, вокална група "Пендари" при клуб на ул. Данаил Попов и вокална група "Пей, сърце" при клуб ул. Гренадирска 30.
Празник на парк „Кайлъка“ и туризма се проведе
на 31 август 2019. Организатори са Общински съвет на Съюза на пенсионерите-2004 -Плевен. Началото на празника, който бе с богата музикална програма, бе от 10 часа на сцената на Летния театър в „Кайлъка“. Входът бе свободен. Участваха групите на хората с увреждания от клуба на ул. Гюмурджина- "Настроение" с ръководител Живка Петрова, вокална група "Пендари" ул. Данаил Попов, тази на ул. Гренадирска 30- "Пей, сърце" с ръководител Данаил Мицев и тази от с. Долна Митрополия. Накрая концертът завърши с изпълнение на танцьорите от група "Готините" при клуб Мизия на ул. Руй 4.
Кметът на Перник откри XIII Многожанров републикански фестивал на хората с увреждания
В Перник беше открит XIII Многожанров републикански фестивал на хората с увреждания. Той се организира от местната структура на Съюза на инвалидите, от СИБ и е под патронажа на кмета на Перник Вяра Церовска, а тазгодишното издание е посветено и на 30-годишнината от създаването на Съюза на инвалидите в България. Тука е мястото да благодарим на г-жа Анита Тараланска, Председател на СИБ, кв. Църква, Перник, която за поредна година показа една отлична организация. В продължение на два дни, на 31 август и 1 септември 2019 на откритата сцена в квартал "Църква" се изявиха над 80 колектива от цялата страна. Общият брой на участниците е близо 2000, като сред тях има представители на Северна Македония и Косово.
"Фестивалът в Перник е среща на силния български дух, на българската традиция, на приятелството", каза кметът Вяра Церовска. Фестивалът е с конкурсен характер и е многожанров. Освен с изпълненията си на сцената, участниците ще се представят и в Алеята на занаятите. Жури, оглавявано от естрадната певица Мими Иванова, ще оценява представянето им. Новото тази година е, че публиката ще може да наблюдава на живо приготвянето на традиционни за различните региони в страната ястия. На откриването присъстваха много гости. Сред тях и областният управител на Перник Ирена Соколова, която поздрави участниците и им пожела повече усмивки, оптимизъм и неспирно творческо вдъхновение. Като символ на надеждата и хармонията към небето полетяха 30 бели гълъба.
От плевенска област се представиха единствено групите от с. Горна митрополия, с. Шиаково, гр. Гулянци, гр. Червен бряг, с. Бреница.
Участия на вокални групи към Клубове на хората с увреждания и пенсионера(КХУП), Община Плевен
лято, 2022 г.
11-то издание на фестивала на патриотичната песен "Отечество" се проведе в Плевен
На 4-ти юни, събота, от 11:00 ч.в двора на Регионален исторически музей в Плевен, се проведе Национален фестивал на патриотичната песен. Организатори са ПП „Нова зора”, Сдружение на офицерите, сержантите и войниците от запаса и Съюз на пенсионерите 2004.
Приветствие към участниците в 11-то издание на фестивала от Областния управител на Плевен Иван Янчев. Снимка – Плевен прес.
Това е 11-то издание на фестивала. Участват над 40 състави и индивидуални изпълнители, каза за „Плевен прес” Евгения Иванова – председател на „Нова зора”. Участниците са от Плевен, общините Долна Митрополия, Гулянци, от Ловеч, вокални групи от Лесидрен, Дълбок дол, Созопол и други населени места
Във фестивала, който се проведе на открита сцена, взеха участие Ансамбъл за народни песни и танци „Шопско настроение” - Плевен с ръководител Пламен Дограмаджиян, членове на СОСЗР - Плевен и военен полицай.
За поредна година с групата за морски и патриотични песни "Катеринк" се представи и СОСЗР гр. Созопол с председател майор от запаса Станимир Андонов. За изявите си, групите получиха юбилейни медали и купи. Първото място на фестивала "Отечество" беше отредено на Вокална група "Ботевци пеят" при НУ"Христо Ботев" с ръководител Валентина Николова.
Първото място на фестивала получи ВГ "Ботевци пеят" при НУ"Христо Ботев" - Плевен с ръководител Валентина Николова.
Във фестивала участие взе и вокална група "Пей, сърце" при ТСО на ССБ Плевен, с ръководител Богомил Мицев. Това тяхно поредно участие донесе поредното отличие, златен медал и почетно място в класирането на участниците.
I-ви Зонален многожанров фестивал "Бреница пее и танцува",2022
Проведе се I-ви зонален многожанров фестивал на художествената самодейност "Бреница пее и танцува", 2022. За неговата проява и изключителна мащабност можем да кажем, това е птицата Феникс в художествената самодейност, която разтваря криле от огнената жар на жестоката пандемична обстановка. В началото ще направя ретроспекция за развитието на фестивала през отминалите години, от неговото създаване, неговото съдържание и обогатяване, до сегашното издание. Четири поредни Регионални многожанрови фестивали на хората с увреждания "Бреница пее и танцува" предхождат сегашното събитие. Последният бе през 2019. Той винаги се организира в с. Бреница, Община Кнежа. Основната дейност за правилното му организиране и провеждане е на г-н Михал Кончарски, Председател на СИБ в с. Бреница, членовете на неговата организация, Съюз на инвалидите в българия и с немаловажната финансова подкрепа на Община Кнежа. Това е трибуна за изява на хората с увреждания от национален мащаб. Традицията се спазва, фестивалът да е на Спасов ден, когато е и съборът на селото. Радостното е, че от тази година фестивалът се възроди и разраства. Той предоставя нови, големи възможности. Това е една много по-мащабна сцена за изява на певческото и танцово изкуство. Увеличен е броят на участниците. Допускат се за изява освен самодейни колективи на хора с увреждания, също така на членове от Клубове на пенсионерите, както и на самодейните колективи към народните читалища. Петото издание е с нов формат, зонално. То се проведе на 18 юни 2022 г. Датата, удобна за всички, участници и зрители бе уточнена със спонсора Община Кнежа и по-точно с нейния Кмет г-н Илийчо Лачовски. Ентусиазмът и работата по организацията за провеждането на този фестивал са огромни, като се има в предвид многото заявки за участие. Това са фолклорни певчески и танцови състави, вокални групи за стари градски песни, поетично слово, индивидуални изпълнители и др. Участниците са от няколко области. Желание за участие имат много колективи от различните градове и села, но общините с с намален бюджет. Това ограничава предоставянето на финансови средства за транспорт, който желаещите участие могат да си подсигурят. Именно затова в азговорите ми с Михал, той постоянно изтъква вниманието и съпричастността на ръководството на Община Кнежа и лично на нейния Кмет. Може би тука е мястото да отдадем нужното внимание за огромната, настойчива работа на вече покойния г-н Иванчо Атанасов, Председател на РО на СИБ-Плевен без чиято инициатива, помощ, разговори и организация това събитие нямаше да има своето начало през 2016г.
На 18 юни 2022 година от 9 часа салонът на Народно читалище "Народно съзнание 1897" отвори врати да посрещне за пета поредна година самодейни състави от няколко области. Идеята бе сцената да е отново на обновения площад на селото, но поради променливото време организаторите предпочетоха сградата на читалището. Сцената украсяваше транспарант с мотото на фестивала "Бреница пее и танцува" и изброени организаторите и спонсорите - Съюз на инвалидите в България, Община Кнежа, Кметство Бреница, Народно читалище "Народно съзнание 1897", Клуб на СИБ с. Бреница. 33 групи изпълнители с над 320 участници дадоха живот на културното събитие. Участниците и гостите бяха от с. Рибарица, гр. Тетевен, с. Български извор, гр. Плевен, с. Горна Митрополия, с. Писарово, с. Долни Луковит, гр. Червен бряг, с. Горник, с. Сухаче, гр. Лом, с. Борован, гр. Враца, гр. Кула, гр. Кнежа, с. Еница, и с. Бреница.
Фолклорните групи, индивидуалните изпълнители и танцовите състави премериха сили в две категории и две възрастови групи. Техните изпълнения бяха оценявани от професионално жури в състав доц. маргарита кръстева, фолклорист, Нов български университет и семейство Валентин и Елка Недялкови. Той е преподавател на гайда и кавал, а съпругата му народно пеене и солфеж в Национално училище по изкуствата " Панайот Пипков" Плевен. Наградният фонд включваше 15 комплекта медали( златни, сребърни и бронзови), за лауреати три плакета, индивидуална награда от Кмет на общината, индивидуална от Кмет на село Бреница и на всеки участник грамота със сувенир и визитка на Михал Кончарски. За децата от Обединена детска градина-Бреница, които откриха фестивала имаше за подарък много лакомства.
Гости на това културно събитие бяха г-н Георги Колев, Завеждащ "Организационна дейност" при Съюз на инвалидите в България, г-н Илийчо Лачовски, Кмет Община Кнежа, г-н Лъчезар Желев, Кмет с. Бреница, г-н Валери Лачовски, Народен представител от ПП "Герб" и Координатор на ПП "Герб" за Плевен, г-жа Десислава Трифонова , Народен представител ПП "Герб", г-н Кристиян Кръстев, Народен представител ПП "Герб", проф. Димитър Назърски, Ректор на " Университет по архитектура, строителство и геодезия", г-жа Анита Тараланска, Председател СИБ кв. Църква, Перник. При откриването поздравления към участниците и гостите отправиха г-н георги колев, г-н Илийчо Лачовски, г-н Лъчезар Желев, г-н Валери Лачовски и михал Кончарски, който посрещна гостите в началото с добре дошли.
"Поздравявам всички участници във фестивала, всички бреничани по случай празника. Бъдете здрави и нека късметът и щастието са винаги с Вас!", с тези думи Кметът на общината поздрави участниците за добре дошли и пожела пълноценна работа на фестивала и много емоции.
"Щастлив съм да бъда заедно с вас на Първият зонален многожанров фестивал на художествената самодейност „Бреница пее и танцува”, приветствайки участници и публика в тазгодишното издание на фестивала". Така емоционално звучаха повече от поздравленията на гостите при откриването. Всеки пожелаваше на журито успех и безпристрастност в оценяването на изпълненията.
На този празничен ден стотици гости и жители на село Бреница пяха, танцуваха и се забавляваха заедно на това поредно издание на фестивала. Целта на форума е да се опазват, съхраняват и популяризират българските традиции от поколение на поколение. Познавайки в дълбочина проблемите на хората с увреждания това бе изключителна изява на силата и духа на тези хора. Специален гост на фестивала бе г-жа Анита Тараланска, която е един от водещите организатори на многожанровия фестивал на хората с увреждания в квартал Църква, Перник. Тези два фестивала дават възможност на всички хора със здравословни проблеми, имащи таланти да се изявяват, да се чувстват значими и да плуват в собствените си води.
Поради това, че наградният фонд бе много богат, не бих могъл да представя всички наградени участници. Ще си позволя да изпиша носителите на призовете от кметовете на селото и общината, както и получилите плакети:
- квартет " Росна китка" с. Бреница, награда на Кмет Община Кнежа;
- вокална група с. Рибарица, награда Кмет с. Бреница;
- квартет "Росна китка" с. Бреница, плакет;
- вокална група НЧ "Асен Златарев" с. Сухаче ръководител Ефремов, плакет;
- вокални групи от с. Рибарица, с. Български извор и гр. Тетевен с ръководители Виктория и Станислава Стефанови, плакет.
Цял ден " Бреница пя и танцува" с ритмите на българските народни песни, с багрите на носиите, с усмивките и желанието на хората да изявят себе си!!! Един ден - Празник за душата!!!
С тези няколко реда искам да разкажа за работата на Михал Кончарски за издигане авторитета на Съюз на инвалидите в България. Това е един благороден човек, който дори и в условията на пандемия намери сили, начини и мотивация за работа, в името на пенсионерите и хората с увреждания, намира начин да направи техният живот в тези условия по-смислен, да не са в изолация, да не се чувстват самотни и пренебрегвани. Михал Кончарски е Председател на СИБ в с. Бреница, Община Кнежа, РО на СИБ-Плевен. Дълги години ръководи организацията на пенсионерите в селото. През 2012 г. след като намира помещение, осигурява финансиране, по негова инициатива се свиква Учредителен комитет и се създава местната организация на СИБ. Тази организация е самостоятелна единица към плевенската Регионална организация. Сега тя наброява 80 членове, но е имало години, когато те са достигали до 120. Успешно работи с г-жа Анелия Гачева, Председател на РО на СИБ Плевен. Трябва да кажа и това, че Михал Кончарски освен, че работи за провеждане на фестивала.осигурява един много пълноценен живот на членовете на своята организация. Всеки празник, национален, от календара на хората с увреждания, от народния календар и др. се отбелязва в клуба на организацията с прочитане на подходяща информация, изнасяне на художествени програми, песни, почерпки и др. Той организира за своите хора много екскурзии, безплатни почивки или с минимално заплащане, гостувания на сродни колективи, обмяна на опит и др. Нека да му пожелаем много дълги години здраве, на упорита работа за добруването на хората с увреждания, да се чувстват пълноценни и удовлетворени от живота.
Надявам се, тази информация за село Бреница да Ви допадне.
Бреница е разположено на 18 км източно от Бяла Слатина, от двете страни на голям дол с естествени извори и на 6 км от левия бряг на р. Искър. В миналото селото е имало спирка на теснолинейната жп-линия Червен бряг - Оряхово. Сега има автобусна връзка. Разположено е в котловина, а надморската му височина е 140 м. Климатът се характеризира с горещо лято и изключително студена зима, като в района се достигат минималните зимни температури за България, понякога и под минус 30 градуса. Името Бреница произлиза от бранница, което идва от бран. По поречието на Искър има археологически находки от тракийско време. Църквата на селото „Възнесение Господне“ е построена през 1870 г., а архитектурата, възрожденските стенописи и дърворезбите са дело на именити майстори. В двора е изграден паметник на загиналите във войните. Едно от най-важните неща за село Бреница са прочутите лозови масиви. До преди 30-40 години цялото село е било заобиколено от гроздови масиви (около 12 000 декара), но днес лозовите насаждения са западнали, а някога, според местна песен, в Бреница с вино карали воденицата. Допреди години на територията на селото се е намирал филиал на „Химремонтстрой“, Враца. В него са работили около 250 души, както от Бреница, така и от околните села. В миналото е имало три големи училища, но днес функционира само основно училище „Христо Ботев“. НЧ "Народно съзнание 1897" се намира в село Бреница, община Кнежа, област Плевен. Създадено е 1897 год. от група будни бреничени. Към момента има библиотека, работеща по Програма "Глоб@лни библиотеки"; детски и женска фолклорни групи; детска и женска вокални групи; коледарска група; деца, обучавани за работа с пиано и акордеон; мини театър; група художествено слово; детски творчески работилници. Приоритет за работата на читалището е работа с деца. Читалището Има богат културен календар, който изпълнява всяка година успешно, благодарение на групите към читалището и съвместната работа с местните училище и детска градина, взаимодействие и с общинските и държавни институции. Благодарности на дарителите, които помагат за реализация на работата ни!
Съборът на селото е на Спасовден. Празникът е 40 дни след Великден, винаги е в четвъртък. Кухнята на селото е много вкусна и желана от хората в селото, както и на гостите му. Бихме могли да изброим само няколко от тези вкуснотии.
- Сиренява лютика“
- Запържен боб“
- Супа с пълнени чушки“
- Курбан чорба варятсе 5 казана се на традиционния събор / и не само/ и се раздава за здраве и благодат.
- Рибен гювеч/ пече се в трап 8 часа/ уникално ястие за гости и приятели.
- Пиле на яхния
- Пълнено агне/ пече се в трап 5до 6 часа/
- Сиренява чорба“
- Пресна пита омесена с жива мая и изпечена във фурна/ идеална добавка за всяко ястие/
Да Ви е сладко!
Анализи
На 29 юни 2022 г.( Петровден), дни след провеждането на I-ви зонален многожанров фестивал за изява на певческите и танцови възможности на хора с увреждания, пенсионери и самодейни колективи към народните читалища "Бреница пее и танцува", в клуба на СИБ Бреница се проведе среща на г-н Илийчо Лачовски, Кмет на Община Кнежа, г-жа Капка Митева, Зам. Кмет на Община Кнежа, г-н Николай Кончарски, Председател НЧ "Народно съзнание 1897",, г-н Лъчезар Желев, Кмет на с. Бреница и г-н Петър Петровски, бизнесмен, един от финансовите спомоществователи за провеждане на фестивала. Обстойно бе анализиран фестивала, неговата численост, пропуските и добрите неща в него. Единодушно участниците в срещата се съгласиха, че тази изява на певческите и танцови възможности на участниците трябва да продължи да се развива в годините напред, обогатява и разбира се увеличава своята численост. Общинското ръководство, бизнесът и читалищното ръководство изразиха своята воля да продължават да работят за тази кауза. Председателят на СИБ в с. Бреница г-н Михал Кончарски, който беше организирал тази среща благодари на всички участници в нея за това, което те с инициативата и работата си са направили за фестивала. Вокалната група към клуба поздрави гостите с няколко изпълнения от своя репертоар.
И нека Бог благослови делата, защото са чисти помислите!
Време за фолклор!
I-я фолклорен фестивал “Фолклориада 2022”! с. Коиловци, Община Плевен
На 22-ри юни в село Коиловци, община Плевен, започна първият фолклорен фестивал „Фолклориада 2022”. Фестивалът " Време за фолклор" се провежда с финансовата подкрепа по НСК. Това е програма за финансиране на частни инициативи за организирането на любителско изкуство. Община Плевен подсигурява също финанси. Акцента на проекта е това да се превърне в ежегодно събитие, което е поле на изява, където всеки ще покаже таланта си в песенното и танцувалното творчество.
Фестивалът бе открит в 9:00 ч. от кмета на селото Мирослав Илиев. Той поздрави 37-те участници във форума /състави и индивидуални изпълнители/, с думите: „Добре дошли скъпи участници в I-я фолклорен фестивал “Фолклориада 2022”! Нека се веселим и традициите да продължим”! Пожела на всички участници успешно представяне на своята продукция.
Изпълненията на участващите във фестивала се оценяват от жури в състав: Елка Недялкова, преподавател по народно пеене в НУИ „Любомир Пипков” – Плевен, Валентин Недялков – учител в НУИ „Л. Пипков” – Плевен и Росен Маринов – танцьор в Северняшки ансамбъл – Плевен.
Това бе ден на българския фолклор.Фестивалът има за цел да се превърне в ежегодно събитие, което ще е поле за изява, на което всеки да покажат таланта си чрез българското песенно и танцувално изкуство, чиито корени са в родния фолклор Програмата включваше:
- посрещане и регистрация на участниците и гостите"
- тържествено откриване"
- начало на конкурсната програма"
- награждаване на първенците.
Във фестивала взеха участие много вокални групи към Клубове на хора с увреждания и пенсионера(КХУП) от гр. Плевен. Това бяха Вокална група "Пендара" при КХУП ул. Данаил Попов, Вокална група "Пей, сърце" при КХУП ул. Гренадирска 30, Вокална група "Северняшки ритми", Вокална група "Веселяци" при КХУП ул. Сан Стефано.
15-то издание на Многожанров фестивала на хората с увреждания, кв. Църква, Перник
За 15-ти пореден път пернишкият квартал Църква /бившето село Даскалово/ бе домакин на Републиканския многожанров фестивал за хора с увреждания. На 23 и 24 юли 2022 на откритата сцена пред читалище “Просвета” се изявиха всички изпълнители, които въпреки своите здравословни проблеми и физически увреждания съхраняват силния си дух, не се оставят да бъдат победени от несгодите и с талант, любов и всеотдайност към фолклора и всички жанрове на изкуството отстояват своето право да бъдат пълноценни личности. Хората с увреждания пяха, танцуваха, рецитираха, разказваха хуморески, показаха стародавни адети. Той се организира от местната структура на Съюза на инвалидите, от СИБ и е под патронажа на кмета на Община Перник. Тука е мястото да изкажем своята огромна благодарност на г-жа Анита Тараланска, Председател на Регионална СИБ, Перник, която с огромна любов и всеотдайност организира през всичките тези години това значимо събитие. Кметът на Перник откри фестивала с думите:
"Фестивалът в Перник е среща на силния български дух, на българската традиция, на приятелството".
В проявата, която продължи два дни, се изявиха над 1000 участници от страната и от Република Северна Македония.
Фестивалът е под надслов „Изкуството осмисля нашия живот“ и беше съчетан с първото, според Тараланска, национално изложение на хора с увреждания „Победа на духа и сръчността“. На него бяха показани много и разнообразни изделия и сувенири, изработени от подръчни и природни материали. Майстор-шивач на живо показа как шие чаршафи, имаше и тъкачен стан.
По традиция беше обособена алея на занаятите. Посетителите видяха на живо как се прави влашка саламура, заарски миш-маш, тракийски катми, родопски марудници, клин, пататник и др.
Най-възрастният участник е 92-годишният Йото Асенов от врачанското село Крушовица, който рецитира патриотични стихотворения. Сцената бе украсена от второкласничката София Ташева, която заедно с баба си е поела грижата за декора.
Фестивалът е с конкурсен характер, участниците бяха оценявани от жури с председател естрадната прима Мими Иванова. Събитието се реализира със съдействието на Агенцията за хората с увреждания, община Перник и Съюза на инвалидите в България.
От плевенска област се представиха единствено групите от с. Горна митрополия, с. Шиаково, гр. Гулянци, гр. Червен бряг, с. Бреница.
На 27 и 28 август предстои да се проведе традиционният фолклорен фестивал "От Тимок до Вита". В село Черни Вит, Община Тетевен, ДОМАКИН НА СЪБИТИЕТО ще гостуват също и вокални групи от плевенската община, групи към Клубове на хората с увреждания и пенсионера(КХУП).
Румен Петков, организатор клуб
Нашите самодейни колективи в Общински фолклорен събор „От Тимок до Вита”
III НАЦИОНАЛЕН, 41-ВИ ОБЩИНСКИ ФОЛКЛОРЕН СЪБОР
„ОТ ТИМОК ДО ВИТА” С. ЧЕРНИ ВИТ
На няколко километра югозападно от град Тетевен, в красива котловина, сред вечно зелената Средна Стара планина е разположено село Черни Вит, през което преминава едноименна река - Черни Вит, водеща началото си от подножието на връх Баба. В нея се вливат реките - Дълга, Михалска, Косица, Гражденича и други, в които се въди балканската пъстърва.
Вековната гора, големите каменни блокове и трудно проходимото поречие са дали името Черни Вит и на реката, и на селото. Релефът е подчертано планински. Надморската височина е в диапазон от 450 метра при местността Пеловото и до 2033 метра на връх Картал.
Със своята красива природа, историческо минало и традиции, с подходящия си климат, село Черни Вит от години се е обособило, като търсена зона за отдих. Черни Вит е изходен пункт към високопланинските местности и хижи.
В село Черни Вит се намира най-големия буков резерват на Балканския полуостров “Боатин”, характерен със своите вековни дървета и природни забележителности.
Официално събитието беше открито на 27 август, от 10:00ч., на фолклорната сцена в центъра на селото. Ден по-рано на 26 август, от 19.30ч., отново на същото място, се състоя концерт на Николета Николова. След приключване на двудневната конкурсна програма се състоя награждаването, което е предвидено за 20.00ч. на 28 август.
Съборът е създаден през 1980г. от НЧ „Христо Смирненски 1925г.”, Кметство с. Черни Вит и ОУ „Георги Бенковски”, с. Черни Вит, община Тетевен. Идеята е да се представят групи и състави от селото, но поради нарастващия интерес към събитието през следващите години, започват да се включват участници и групи от тетевенска община и Ловешки окръг, а в последствие и групи от цялата страна. Датата за провеждане на събора също не е случайна. През 1981год. хората от Черни Вит обричат селото на „Пресвета Богородица” и така всяка последна събота и неделя на месец август (около датата 28 август- Успение Богородично по стар стил) в Черни Вит ( Тетевен) се провежда събор. Той е притегателен център за ценителите на българския фолклор, както и за последователите на големия фолклорист – проф. Васил Стоин и неговия следовник и един от основателите на чернивитския събор – Марин Иванов – народен певец, майстор на песенния разказ.
Обнадеждаващ е фактът, че с всяка изминала година се забелязва участието на все повече млади хора, което е доказателство, че богатството на местните традиции и обичаи ще бъде съхранено и предадено на идните поколения.
На 27 и 28 август 2022 г. от 10.00 часа започнаха изпълненията. Те продължиха до изчерпване на програмата. На всеки творчески колектив, записал се за участие бе дадено време за изява в рамките на 15 минути. Съборът е организиран от Община Тетевен, Кметство Черни Вит и НЧ „ Христо Смирненски-1925г." , и е една традиционна проява за региона. Мотото бе :
"Добре дошли в сърцето на Балкана, тук където бързи ручеи си проправят път между букови дървета, за да се влеят в река Черни Вит". Вековната гора, големите каменни блокове и трудно проходимото поречие са дали името както на реката, така и на селото. В двора пред църквата, се проведе самият фолклорен събор, който води началото си от далечната 1980 година. Днес той носи името „От Тимок до Вита” и събира изпълнители от цялата страна. На ценителите на българския фолклор се предлага възможност да се запознаят и насладят на автентична изворна музика, старинни занаяти и уникални храни.
Изпълненията бяха оценявани от компетентно тричленно жури. Всички участници получиха грамота за участие в Събора. Класираните на първите три места от всяка категория и възрастова група получиха награди както следва:
1. Първа награда – Диплом и златен медал
2. Втора награда – Диплом и сребърен медал
3. Трета награда – Диплом и бронзов медал
Специални награди бяха присъдени от:
1. Кмет на Община Тетевен
2. Председател на Общински съвет гр. Тетевен
3. Кметство с. Черни Вит
4. НЧ „Христо Смирненски 1925г” с. Черни Вит
5. Журито
Бяха присъдени награди за най-млад и най-възрастен участник на събора. Поради това, че съборът има конкурсен характер, в него участваха фолклорни състави, инструментални групи, индивидуални изпълнители, инструменталисти, певци, танцьори, групи за народни обичаи и разказвачи представящи автентичен и обработен фолклор. Проведе се в девет категории. Участниците бяха разпределени в три възрастови групи. Индивидуалните участници и дуетите изпълняват по две песни/мелодии до 6 минути – бавна и бърза (за втора и трета възрастова група), групите (певчески, танцови и инструментални) по две – песни/танци/мелодии до 8 мин. и обреди и обичаи до 10 мин.
Плевенските самодейни колективи при клубовете на хората с увреждания и пенсионера при Община Плевен бяха представени от вокална група "Пей сърце" ул. Гренадирска 30 при Териториална съюзна организация на ССБ-Плевен. Всичките наши изпълнители бяха удостоени с грамоти и почетни плакети за своето участие. Участието:
- групово, вокална група "пей, сърце", ръководител богомил великов мицев, съпровод акордеон богомил мицев
Изпълнение:
почукахме, потропахме
вдигнала се сватба
- дует, Лозана Тодорова Илиева и Нели Асенова.
съпровод акордеон, богомил великов мицев
Изпълнение:
стар мерак
Румен Петков, организатор клуб
участие на вокалните групи към кхуп-Плевен във фестивали_пролет 2023
Фестивалът на старата градска песен “Романтика в Пордим“ събра изпълнители от цяла България
Под патронажа на кмета на Община Пордим Детелин Василев на 20 май /събота/, от 10.00 ч. в салона на НЧ „Иван Радоев 1907“ – град
Пордим се проведе Фестивал на старата градска песен „Романтика в Пордим”. Организатор на фестивала е общинска администрация Пордим
в лицето на кмета на общината Детелин Василев.
Малкото и китно градче Пордим събра изпълнители от различни села и градове, от различни краища на България с различни възгледи,
темперамент и мироглед, но убедени в едно, всички те са отдадени на лиричните емоции, породени от песенното и музикално изкуство на
вечната и неостаряваща шлагерна песен.
Изпълненията на участниците оценява компетентно жури в състав: Професор Кирил Костов, Ваня Шушкова, Галя Кокорска и Борислава
Симеонова.
Концерт за всички присъстващи изнесоха проф. Кирил Костов и Ваня Шушкова и Християн Ангелов и Красимир Калинков.
Класирането на участниците е в следните категории:
ГРУПИ:
1-во място- ВИГ „Акустика“ гр. София
1-во място- Група „Детелина“ при НЧ „Пробуда 1903“ с. Тотлебен
2-ро място-ВГ „Веселяци" гр. Плевен
2-ро място група „Средногорски славей“ при НЧ „1869 “ гр. Етрополе
3-то място- Мъжка група „Георги Измирлиев“ при пенсионерски клуб „Елена Грънчарова“ гр. Горна Оряховица
Клубовете на хората с увреждания и пенсионера(КХУП) Плевен се представиха с вокалните групи "Веселяци" ЖК Сторгозия, група "Пендара"
ул. Данаил Попов, вокална група "Пей, сърце" ул. Гренадирска 30, както и вокалната група при НЧ "Ракитин" ЖК Сторгозия Плевен.
12-то издание на фестивала на патриотичната песен "Отечество" се проведе в Плевен
На 4-ти юни 2023 в двора на Регионален исторически музей( РИМ) - Плевен се проведе 12-то издание на фестивала на патриотичната песен
"Отечество", чийто съорганизатор е СОСЗР- Плевен и с подкрепата на военно-патриотичните съюзи в Плевен. Във фестивала, който се
проведе на сцената в двора на музея взеха участие Ансамбъл за народни песни и танци „Шопско настроение” - Плевен с ръководител Пламен
ограмаджиян, вокална група "Северняшки ритми " с Ръководител народната певица Надка Томова, при НЧ " Пробуда 1990", членове на СОСЗР
- Плевен и военен полицай.
За изявите си, групите получиха юбилейни медали и купи.
Вокална група "Пей сърце" при ТСО на ССБПлевен се представи с песните "Янка през гора вървеше", "Млад юнак" и "Има една страна".