МЕНЮ

  • Начало
  • За сайта
  • Общината
  • Представяне
  • Контакти
  • Новини
  • Фестивали и концерти
  • Спорт и туризъм
  • Други изяви
  • Анкета
  • Издания
  • Вяра
  • Юбилей
  • Дати, личности
  • На спирката
  • Фотоалбум
  • Фестивали и концерти, архив: до м. септември 2017

    Уважаеми читатели,
    Тука ще прочетете за фолклорните участия на хората с увреждания и пенсионерите от Община Плевен до м. септември 2017.

    Обратно към предходната страница

    Фестивал на художествената самодейност, Плевен 2011

    На 21 юли 2011г. От 10 часа в голямата зала на Армейски клуб Плевен се проведе регионалния преглед на художествената самодейност. Той включваше участието на самодейни колективи, които се числят към Регионална организация на СИБ Плевен с Председател г-н Иванчо Атанасов. Водещата Николинка Димитрова предостави думата за поздравление на г-н Атанасов, който пожела успех на участниците и много радостни емоции. Специален гост на фестивала бе г-жа Тараланска, която е един от главните организатори на многожанровия фестивал на хората с увреждания в квартал Църква Перник. От името на домакините, Армейски клуб, поздравление поднесе групата за автентичен фолклор при читалище „ Цветан Спасов” с ръководител Борислав Лазаров. Калинка Рачева изпя песента „ Лале ли си, зюмбюл ли си?”. Фестивалът нямаше състезателен характер. От плевенски район се представиха колективите на с. Ясен, с.Тученица, с. Върбица, с. Горна Митрополия,както и от Гулянци, Голни Луковит и др. От самият град Плевен се представиха групите при клуба на ул. Гренадирска 34Б и вокална група „ Пей, сърце” при ТСО на ССБ Плевен..
     Снимка на Община Плевен

    Квартал „Църква“,-отново културната столица на хората с увреждания


    За пета поредна година, квартал „Църква“ и Перник станаха културната столица на хората с увреждания. В два поредни дни,9-10 юли 2011, градът бе домакин на многожанровия фестивал с участието на инвалиди от цялата страна и от три съседни държави – Гърция, Македония и Сърбия. Както каза главният организатор г-жа Тараланска, първия фестивал е включвал 250 участника, а сега те са 1600, което е много показателно за неговия нарастнал авторитет. Организаторите се погрижиха националното и международно от няколко години събитие да протече при перфектна организация. За откриването на проявата в „Църква“ бяха кметът Росица Янакиева, под чийто патронаж се провежда фестивала, областният управител Иво Петров, кмета на „Църква“ Румен Петров, зам.кмета и ръководител на организационния щаб на проявата Иван Джегалски, председателя на общински съвет Добри Митрев, председателят на Съюза на инвалидите в България Красимир Коцев.
    Най-важно е, че в тези два дни тук се събират хора, които имат особената възможност да изявят себе си, региона, който представят и да създадат атмосфера на празничност, в която ние, перничани, да се потопим. С тези думи градоначалничката на Перник Росица Янакиева приветства участниците. Фестивалът на хората с увреждания е изключително културно събитие, което намери своето място в културния и празничен календар на Перник, допълни Янакиева. Участниците бяха приветствани и от областният управител Иво Петров и кметът на квартала-домакин Румен Петров.
    За пета поредна година ние доказваме на цяла България, че хората с увреждания са като всички останали. Нещо повече – може би желанието и любовта към изкуството, културата и красотата събира всяка година толкова много участници, каза Красимир Коцев – председател на Съюза на инвалидите в България. Главните спонсори на фестивала са: Агенция за хората с увреждания/ средства по проект/, Съюза на инвалидите в България и разбира се Община Перник. Журито , тъй като фестивала има състезателен характер, бе с председател известната естрадна изпълнителка Мими Иванова, композитора Развигор Попов, както и от отдел Култура на общината.
    Фестивалът откри със своя песен Мими Иванова, след което тя даде началото. На сцената звучаха стари градски песни, някогашни граовски песни с характерните натрисания, естрада, народни напеви, свирни с акордеон, хармоники. Изпълненията бяха групови и индивидуални. С младежки плам, възрастни хора рецитираха стихове за осъзнатата и мъдра любов, споходила ги отново, когато косите им вече са посребрели.
    От Плевен във фестивала участваха вокалната група при клуб плевен център, ул. Гренадирска 34 б, вокална група „Пей, сърце” при ТСО на ССБ Плевен, Николинка Димитрова. Председателят на регионалната организация на СИБ Плевен Иванчо Атанасов създаде перфектно организиране и участие на групите. Роберт Абрашев се представи индивидуално. Всички наши участници получиха награди, грамоти, медал и плакет.
    8-годишният Иван Георгиев от Монтана отново бе подредил мини-изложба с фигури. Верка Иванова от Бараково, също сред традиционните участници, този път се представи с изделия от мидени черупки. Иван Панайотов от същото село бе изложил гоблени, които сам е бродирал и дърворезбовани рамки. В изложбата се представи и художничката Райна Цветанова от монтанското село Василовци. Плетени дрехи и ръчно изработени накити допълваха експозицията.

    ***

    До организаторите
    V-ти многожанров Фестивал на хора с увреждания,
    квартал Църква
    гр. Перник
    Копие:
    До Председател АХУ
    г-н Минчо Коралски
    До Социално Министерство
    г-н Тотю Младенов

    Поздравителен адрес
    Уважаеми г-жа Тараланска и г-н Георгиев,

    Обръщам се към Вас и целия организационен екип, за да изкажа възхищението си от организацията на това грандиозно мероприятие - фестивала на хората с увреждания!
    Аз съм корепетитор на три вокални групи, които участваха в този фестивал: вокална група при Клуб на инвалида - Плевен - център, вокална група при Клуба на слепите гр. Плевен, формация при Клуба на инвалида в гр. Пордим.
    Лично аз участвам за първи път и съм впечатлена от добрата организация от самото начало до края! Освен насладата, която изпитах от изявите на самите участници, от музиката на всички жанрове, от разнообразната изложба, където се спирах в захлас пред всеки експонат, удивена съм от организаторите, които са си свършили работата с финес!
    Да си организатор това е талант, дарба от Бога, а Вие го имате даже в повече! Споделих преживяното с всички мои близки и приятели като се започне от посрещането, пищната вечеря, нощувката най-вече подсигурената топла вода така необходима
    в тези горещи дни, обилната закуска, обедния пакет, всичко изпипано акуратно!
    Речникът ми е беден, за да изкажа голямото си очарование, сякаш бях в страната на приказките! Лично на мен този фестивал ми даде много- духовно обогатяване, обмяна на опит, примери за подражание. Тези мигове ще оставят дълбока следа в съзнанието ми и спомена завинаги ще ме съпровожда! Разбрах, че всичко това се провежда под патронажа на Кмета на Община - Перник- Г-жа Янакиева, Кмета на кв. Църква Г-н Петров, за което сърдечно им благодарим, а на организаторите бих казала: Убедена съм, че за да се организира всичко това са нужни много време, нерви, себеотдаване, хъс, но удовлетворението идва от последвалия положителен резултат!

    Хвала вам, мили хора!
    Дълбок поклон пред вашия труд!
    Бъдете благословени!
    Дерзайте и занапред!
    Желая здраве, бодър дух, високи творчески успехи и много щастливи мигове!

    С най- голямото ми уважение и най- топли чувства:
    ЖИВКА ПЕТРОВА

    юли 2011
    гр. Плевен

    ***

    Doni Hot


    На 3 август 2011 от 19 часа младежи с увреждания от Плевен поставиха на сцената на общинска зала " Катя Попова" пиесата "Модерният Дон Кихот"- Doni Hot. Те сами са написали сценария, направили са декорите, костюмите, подбрали са текстовете на песните.
    Инициативата е по проект на партиципативната демокрация "SENSEation" ("СЕТИВнОст"), в рамките на програма "Младежта в действие". Координатор е неправителствената организация HEEDA от Кишкунхалаш, Унгария, а партньори са по две организации от Унгария, България и Германия. В нашата страна участниците са плевенските Регионален център за подпомагане на стопанските предприемачи /РЦПСП/ и Развитие на личността и човешките общности /РЛЧО/, както и Община Плевен. Проектът е с продължителност 15 месеца и е смесица от различни културни дейности, свързани с театъра, уточнява Пенка Спасова, председател на управителния съвет на РЦПСП. Това включва представяне на национални традиции и обичаи, като паралелно с това осигурява разнообразни възможности за междукултурен обмен, за срещи и дискусии със заинтересовани институции и лица, занимаващи се с проблемите на хората с увреждания.
    Общо над 300 младежи се включват пряко или косвено в дейностите, които ще мотивират младежите с увреждания да поемат гражданска отговорност и да дадат своя принос за постигането на реални равни възможности. Като резултат от проекта се разработват и ще бъдат представени във всички партньорски стррални пиеси, отразяващи тези теми. През януари тази година в Плауен, Германия четирима младежи, така наречени "мултипликатори" от Плевен, участваха в първото обучение по проекта за партиципативна демокрация "SENSEation". Сега в Плевен, с тяхно участие, е подготвена за поставяне театралната пиеса "Модерният Дон Кихот"- Doni Hot. Входът бе свободен.

    Участие на плевенски колективи в събор-надпяване


    Черни Вит посрещна над 2000 участници на традиционния събор “От Тимок до Вита” Организатори на най-старата ежегодна фолклорна проява в Северна България са Община Тетевен и кметство Черни Вит. Съборът е посветен на големия фолклорист и изследовател проф. Васил Стоин. Празникът започна на 27 август 2011г. / събота / в 9.00 ч. пред църквата „Успение на Света Богородица" с надсвирване на духови оркестри. Тук бе тетевенският духов оркестър. Специално за случая дойдоха музикантите от Оряховския оркестър с Дико-Илиевата музика. Предизвикателството са приели и музикантите от Ябланския духов оркестър.
    Официалното откриване бе в 10. 00 ч. на естрадата на централния площад, където кметът на община Тетевен Николай Павлов поздрави гостите. След него слово произнесе кметът на Черни Вит Цветан Димитров. Сред поканените гости са министърът на културата Вежди Рашидов, народният представител за област Ловеч доц. д-р Михаил Николовски, изявени фолклористи, етнографи и др.,
    Старт на юбилейното издание на събора дадоха учениците от местното училище "Георги Бенковски" с песента "Сбор се сбира на мегданя". Към музикалния им поздрав се присъедини училищният битов оркестър с пайдушко хоро и ръченица. Късно вечерта самодейците от свищовското село Козловец с изцяло автентичната си програма и костюми поставиха финала на първия ден от събора.
    Вторият ден програмата откриха три поколения самодейци от чернивитското читалище "Христо Смирненски" със секретар Христина Дикова. Песенният поздрав на смесената фолклорната група е в съпровод на акордеон на техния ръководител народният певец Марин Иванов, почетен гражданин на Тетевен и кмет на селото от 1999-2003 г. За цялостното си представяне на "Копривщица 2010" те бяха отличени с плакет за принос в културното ни наследство. След тях детската певческа група изпълни китка седенкарски песни. Тук дойдоха самодейците от севлиевското село Младен. Тяхната програма включва изцяло въстановени сватбарски песни от сборника на Васил Стоин.
    Участие взеха самодейци от 80 селища. Над 20 часа звучаха автентични и обработени песни, виха се хора, тропаха се ръченици, изпълняваха се различни обичаи от празнично-обредната ни система, разказваха се приказки и ляха задевки. На сцената се качиха и сладкодумни майстори-кулинари. Те представиха близо 200 храни от различните региони-участници. Тук бяха вкусени около 30 вида солени и сладки баници от 24 селища, 80 вида обредни хлябове, няколко вида сушени меса и луканки, най-различни домашни сирена и кашкавали, домашни сладкиши и редки сладка. Имаше дегустация на вина от северната и южната страна на Стара планина, както и отлежали плодови ракии - сливова, гроздова, кайсиева и др. Това е мястото, където всеки направи свое кулинарно пътешествие в сърцето на Тетевенския балкан - село Черни Вит. На зелената морава пред естрадата по традиция организаторите предложиха народна трапеза с курбан и бобена чорба.
    Вече пета година в дните на Събора се провеждат срещи на ръководителите на художествените състави, с туроператори, фолклористи и кулинари. Целта е възстановяване, представяне и популяризиране на автентични песни от различните фолклорни региони на България; пресъздаване на народни танци, обреди и обичаи и сформиране на общности за разучаване и предаване на местните традиции; представяне на храна и напитки, от недалечното ни минало, провокиращи предприемчивостта за развитие на туризма в селищата, от които идват. Съборът нямаше конкурсен характер. Уникалността на Чернивитския събор "От Тимок до Вита" не е насочена към изявата, а към опазването и популяризирането на пъстрото ни фолклорно богатство. Само през последните години организаторите са регистрирали 24 възстановени песни от сборника на Васил Стоин. Освен това, идеята на този събор бе и да се даде тласък и на развитието на туризма в региона.
    През първият ден от гр. Плевен се представиха групата " Пей, сърце" при клуб на хората с увреждания и пенсионера на ул. Гренадирска 30, групата " Пендара" при клуб на хората с увреждания и пенсионера на ул. Данаил Попов, както и групите от гр. Пордим, с. Пелишат и с .Брестовец. Живка Петрова представи автентичното ястие ишилик. Всеки един от участниците срещу 50 стотинки пожелание получи тарелка с част от експонатите, а парите ще бъдат предоставени за ремонт на училището. чрез присъствието на толкова много колективи, Събора се превърна в празник, на който се показа най-доброто от непреходните национални традиции и култура.

    Тетевен

    Концерт, изразител на човешката воля, упоритост и стремеж към красота


    Съюзът на слепите в България организира фестивал на художественото творчество на хората със зрителни увреждания по проект "И ние можем", финансиран по програма "Култура" на Столична община. Той се проведе на 10 и 11 октомври 2011 г. в гр. София, кв. Лозен – Национален учебен център на БЧК. Общият брой на участниците е 219 членове и служители на организацията. Фестивалът започна в 15.00 ч. на 10 октомври, и изпълненията на участниците приключиха в ранния следобяд на следващия ден. От 16.00 часа на 11 октомври 2011 г. се проведе концерт на номинираните лауреати. В програмата бяха включени следните жанрове: автентичен и обработен фолклор; стари градски песни; естрадна музика и попфолк; художествено слово.
    След като всички гости на фестивала от цялата страна се настаниха в приветливите , добре затоплени стаи на комплекса, отпочинали от пътуването се отправиха към концертната зала. Председателят на ССБ г-н Васил Долапчиев откри фестивала и пожела ползотворна работа, много радостни емоции и веселие.
    Първи откриха изпълненията вокалната група при ТСО на ССБ гр. Плевен „ Пей, сърце” с ръководител Живка Петрова. Те изпълниха песните „Роден край” и „Един живот”, а дуетът Лозана Илиева и Елена Дойчева песента „Славеи”. Изключителен интерес и овации предизвикаха „Веселите момчета” от София и сляпото момиче Албена от Бургас, което със своят темпераментен танц показа, че човешките възможности са безкрайни. Сериозно участие ангажираха представителите на Русе, Варна, Пловдив и Дряново. Пред нас Живка Петрова сподели: „
    Това, което организаторите бяха направили е изключително. Една перфектна организация както в концертно отношение така и в битово. На всички бе отделено специалното внимание и уважение, всичките ние се почувствахме като едно голямо и сплотено семейство. Искам специално да благодаря от мое име и от името на всички жени от вокалната група на Милка Танкова, сътрудник на РСО на ССБ Плевен за голямата помощ, която ни оказваше през всичките тези дни.”
    Тези думи тя е споделила и с г-н Долапчиев, които той е приел като признание към цялото ръководство на ССБ.

    Инж. Румен Петков, организатор КХУП ***

    Фестивали пролет/лято 2012 с участие на инвалидите от Плевен

    Поредният Републикански фестивал на хората с увреждания се проведе в квартал Църква, Перник
    На 23 и 24 юни 2012г. от 10.00ч. в кв. Църква, град Перник се проведе VI Републикански многожанров фестивал на хората с увреждания. Събитието се проведе под патронажа на кмета на Община Перник Росица Янакиева и се организира от Съюза на инвалидите в България, като основен двигател на цялата организация отново бе лъчезарната г-жа Тараланска.
    Фестивалът се проведе под формата на състезания между участниците, в които те имаха възможност да демонстрират своите таланти. Участниците бяха разделени в три възрастови групи - до 18 години, до 40 години и над 40 години. Те се изявиха в четири вида жанрове - музикален, танцов, литературен и занаятчийски. За най-добрите бяха предвидени дипломи и плакети. Жури в състав естрадните певици Мими Иванова, Председател и Мими Николова оценяваха изпълнителите от цяла България.
    Плевенската група бе водена от председателя и координатор на СИБ за Плевен Иванчо Атанасов. В групата се включиха изпълнителите от ' Балкански ритми ' при организация Център с ръководител Борислав Лазаров, както и колективите от с. Ясен, с. Горна Митрополия и с. Шиаково. Фестивалът откри Роберт Абрашев от нашия град, на когото дадоха и специалната награда. Вокалната група 'Балкански ритми' получи втора награда за цялостно изпълнение, а Тодорка Куртева също от Плевен първа награда за авторска поезия.

    165 участника от Плевенска област в регионално участие
    Десетият регионален преглед на художествената самодейност на инвалидите от област Плевен се проведе на 25 май. Този път домакин на изявата бе община Долна Митрополия, а участниците се изявиха на сцената на местното читалище „Просвета”. Фестивалът бе открит с изпълнението на детски състав от читалището домакин. След това на сцената един след друг се представиха участници от всичките общини в областта, като общият брой на самодейците от клубовете на инвалидите наброява 165 души. Фестивалът откри Иванчо Атанасов, председател и координатор на областната организация на инвалидите в Плевен. Представянето бе по колективи и с индивидуални участия.

    Патриотични песни звучаха на 2 юни в Градската градина
    Фестивал на патриотичната песен с наслов "Отечество" се проведе за първи път в Плевен. Организаторите от партия "Нова зора", Национално движение "Достойни за България" и Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва успяха да доведат в града 23 певчески групи, 6 хора и 15 индивидуални изпълнители. Представители от Варна, Ямбол, София, Горна Оряховица, Белене, Искър, Писарово, Търнене, Тотлебен, Славяново, Тръстеник се събраха в Градската градина и пред много плевенчани от различни поколения показаха певческите си и музикални възможности.
    Участие взеха вокална група 'Пей сърце' при съюза на слепите в Плевен, група 'Балкански ритми' при клуб Гренадерска34, а Петко Вълков се представи индивидуално. Организаторите бяха подготвили награди за най-добрите и специални плакети, а избраната дата - 2 юни, според тях не е случайна.
    "Амбицията ни е да направим фестивала традиционен. Той е в чест на падналите за свободата на България, за които трябва да припомняме по-често на младите поколения", каза Евгения Иванова, местен лидер на "Нова зора".
    ***

    Сериозно участие на плевенски групи във фолклорен фестивал


    Над 70 състава взеха участие в тазгодишния фолклорен фестивал в тетевенското село Черни Вит. Това е 32-то издание на традиционния фолклорен фестивал "От Тимок до Вита" обяви кметът на селото Цветослава Христова на откриването, който се състоя на 25 и 26 август. Организира се от кметството на селото и читалище "Христо Смирненски 1925" в памет на народния певец Марин Иванов. Във фестивала участваха колективи или индивидуални изпълнители от цялата страна, като всяко участие бе в рамките на 15 минути, без ограничение за възрастта на участниците.
    Три колектива от Плевен представиха общината. Това бяха група' Пей, сърце' при клуб на ул. Гренадерска30, група 'Планински гласове' при клуб Мизия и група 'Настроение' при клуб на ул.Гюмурджина. Сътрудничките Малинка Табакова, Галина Тончева и Мая Добрева проявиха сериозна активност при организиране на участието им. Съборът нямаше състезателен характер, неговата цел е издирване, опазване, популяризиране и съхранение на фолклорното ни богатство.

    инж. Р. Петков, организатор клуб

    ***

    Вълнуваща изява на хората от третата възраст


    По случай 1 октомври-Международният ден на пенсионера в Плевен, на същия този ден от 14 часа в общинска зала 'Катя Попова' се проведе грандиозен концерт . Той се организира от Община Плевен, като главните ръководещи на този триумф бяха организаторките от Клубовете на хората с увреждания и пенсионера в града. Основната идея бе всички тези възрастни хора членуващи в тях,да покажат с каква дейност се занимават и най-вече, че все още допринасят с нещо за обществото, че са полезни и пълноценни.
    Концертната изява премина под мотото '2012година- година на хората от третата възраст'. Гости на тържеството бяха г-жа Латинка Гъркова, главен експерт в отдел 'Здравеопазване' към общината, г-жа Таня Митранова, завеждащ сектор 'Спорт' а също така и г-жа Виолета Огнянова, Председател на Областния съюз на пенсионерите. След вълнуващото встъпление на водещата за идеите на клубовете, на тяхната дейност, на това пенсионерите да живеят пълноценно бе дадена думата за поздравления. Поздравление от името на г-н Алексей Зелов, Изпълняващ временно длъжността на кмет на общината поднесе г-жа Латинка Гъркова, поздравление бе прочетено и от г-н Любомир Петков, Председател на общинската организация на БСП и от г-жа Огнянова. Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци 'Иван Вълев' с двадесет минутна програма откри концерта. Участие взе и студио 'Модерен балет' с ръководител Венцислав Петков при Център за работа с деца, които изпълниха много хубави брейк танци.
    От клубовете програмата от криха членовете на клуб 'Мизия' с организатор Галина Тончева. Това бяха група 'Кайлъка' за синхронни физкултурни съчетания под музикален съпровод с ръководител Цветанка Енчева, група 'Планински звуци' с ръководител Живка Петрова, сатирична група 'Калина' рецитал на група 'Поетично слово' както и изключителен скеч 'Ромео и Жулиета'. Клубът при Данаил Попов с организатор Християна Пантелеева се представи с групата 'Пендара' за народно пеене с ръководител Николина Станчева. Песента 'Лале ли си, зюмбюл ли си' в нейно изпълнение накара цялата зала да потръпне от удоволствие. Клубът на Сан Стефано с организатор Дияна Вълчиновска представи група 'Бисери' за автентичен фолклор с ръководител Борислав Лазаров и солист Калинка Рачева. Клубът на Гренадирска 30 с организатор Малинка Табакова се представи с група 'Пей, сърце'. Въпреки трудностите, които тези хора имат със зрението, показаха завидна воля и талант. Техен ръководител е Живка Петрова. Клубът на Гюмюрджина с организатор Мая Добрева се представи с групата 'Настроение' с ръководител Левена Граматикова. Клубът на Гренадирска 34 с организатор Николинка Димитрова се представи с група 'Балкански ритми' с ръководител Борислав Лазаров и вълнуващ рецитал. Клубът ,Освобождение, при бл. Росица с с организатор Пенка Маринова представи група 'Детелина' с ръководител Живка Петрова.
    И като финал на това мило и вълнуващо събитие, пред входа на залата Общински духов оркестър засвири, за да се извие кръшно българско хоро. Хората от третата възраст показаха, че младостта често се връща в техните сърца и емоции.

    ***

    Вокална група 'Балкански ритми', участник в концерт посветен на деня на Народните будители


    Община Плевен и народно читалище 'Пробуда 1990', жк Дружба организираха концерт на 7 ноември 2012година от 17.30часа в зала 'Катя Попова' Плевен с участието на смесен хор ' Сияние' при народно читалище 'Райко Алексиев 1947' град София, ВИС 'Хавайски звуци' при народно читалище 'Христо Смирненски 1945' град София, фолклорно трио ' Наша песен' при народно читалище ' Георги Сава Раковски 1925' град София, певческа група за автентичен фолклор 'Българка' при народно читалище 'пробуждане 1907' с. Тученица, Община Плевен, с ръководител Янко Желязков и вокална група 'Балкански ритми' с ръководител Борислав Лазаров, при народно читалище 'Пробуда 1990' и Клуб на хората с увреждания и пенсионера ул. Гренадирска 34Б. Тази изява бе посветена на деня на Народните будители- 1ноември. Въпреки, че група 'Балкански ритми' съществува от една година, това не пречи тя да има много изяви на плевенска сцена и в страната. През пролетта на 2012 година по покана на Сдружението на софийските читалища групата гостува в София на ежегодния фолклорен фестивал организиран от читалищата, където тя се представи за първи път на сцена. Там групата получи много висока оценка и от компетентнто жури, председателствано от дойена на българското хорово дирижиране г-н Бобевски. Те не участваха в конкурсната програма. Този концерт може да бъде наречен интеграция на хората с увреждания в действие, тъй като трите софийски състава биха могли да отбележат 1 ноември- Ден на народните будители и на друго място, но те предпочетоха да бъдат с хората с увреждания от Плевен. Това е едно голямо уважение към нас. Гостуващите състави бяха на едно много високо професионално ниво, школувани в своите изпълнения. Връзките на плевенчани с гостите станаха още по-добри, след като акордиониста на триото не можа да дойде по здравословни причини, но след малка но ефективна репетиция с Борислав Лазаров, ръководителя на 'Балкански ритми' успяха да влязат много бързо в ритъм и успешно да участват.
    Групата 'Балкански ритми' е група с много нестандартен репертоар, който включва песни от балканския фолклор и шлагерна музика. Венец в изпълнението на групата бе песента 'Майка България' по текст на банадски българин и музика на маестро Борислав Лазаров. Концертът нямаше конкурсен характер, но беше много добре организиран и разгласен в клубовете на хората с увреждания и пенсионера. Залата настръхна и от изпълнението на Даниела Заркова на поемата 'Левски' на Орлин Орлинов. Васил Левски има едно много високо място в плеадата български народни будители и национални революционери.
    След концерта всички участници, гости и домакини посетиха ресторант 'Кооператор', където бяха посрешнати от управителя Стефан Димитров. Той е проявявал винаги едно голямо разбиране и уважение към хората с увреждания. Там настроението от залата се доразви, създадоха се много неформални контакти, пеене и и шеги. Гостите от София нощуваха в общежитието на техникума по лозарство и винарство. На другия ден всички участници от гостуващите групи, придружени от домакините от читалище 'Пробуда 1990' посетиха панорама 'Плевенска епопея' и парк Кайлъка. На тръгване всички изразиха своето взаимно удовлетворение и радост от това гостуване, като потвърдиха намерението това гостуване да се превърне в бъдещ творчески контакт.

    Клуб 'Мизия',с една много силна дейност


    Един от най-дейните клубове към Клубовете на хората с увреждания и пенсионера /КХУП/, това е този на ул. Руй 4, клуб 'Мизия'. Неговите членове наброяват 315 човека, включващи своята дейност в различни секции. Това е секцията на хората обичащи поезията, 'Поетично слово, спортната дейност, на група 'Кайлъка, певческата, група 'Планински звуци' и любителите на шахмата и спортната табла. Пред нас организаторката Галина Тончева сподели за проведените мероприятия през месец ноември 2012 година. На 3 и 4 ноември в клуба се проведоха два турнира по шахмат и табла.Първият ден бе този по шахмат. В него участваха 12 шахматисти, играещи на четири дъски по системата всеки срещу всеки.След оспорваната игра на първо място бе излъчен Николай Ненчев, на второ Любомир Мечински и Иван Иванов на трето място. На другият ден 4 ноември се проведе и турнира по табла с 10 участници, като победител бе Павел Семерджиев, а негов подгласник бе Асен Николов. Съдия и на двата турнира бе г-н Петър Петров. Наградният фонд се осигури от членския внос на членовете на клуба, който е 4 лв. за мъжете и 3 лв. за жените /решение на общото събрание /. Това бяха много стилни статуетки на лъв, стъклен кон, котва ,ръчен часовник и др. на обща стойност 50лв.
    На 14 ноември се проведе ден на юбилярите, едно мероприятие много вълнуващо и приятно за всички гости. То се провежда един път в годината, като на него се уважават с внимание всички юбиляри на 60, 70, 80 и 90 години. През тази, деветдесет годишни юбиляри нямаше. Организаторката поздрави всички рожденици с по няколко думи за живота им, и със стих за всеки, пожела им здраве и бодрост. Групата за поезия също ги поздрави, а 'Планински звуци' с ръководител Живка Петрова, както и група 'Калина' изнесоха чудесна музикална програма. Юбилярите почерпиха със сладки, бонбони и безалкохолно, а ръководството им поднесе подаръци за мъжете кутия за вино, а на жените стилно рисуван керамичен поднос.
    На 27 ноември от 11 часа групата за синхронна гимнастика с ръководител г-жа Цветанка Енчева отпразнува своят 25-ти годишен юбилей от създаването си. Общият брой участници в групата е 35 физкултурници работещи в три групи. Гости на мероприятието бяха г-жа Таня Митранова, завеждащ сектор 'Спорт' към общината и Венко Николов от същия сектор. Ръководителката на групата г-жа енчева прочете доклад за дейността през всичките тези години, за състезанията, за наградите, купите и грамотите, които са получили и за значението на физкултурата за хората от третата възраст. Това бе една много силна проява на сила, бодрост и воля. Всички присъстващи с овации поздравиха своите спортни приятели от клуба. Община Плевен със специална грамота удостои спортистите от 'Кайлъка'. Програма изнесоха и групата за модерен балет 'ВЕДА' с ръководител Венцислав Петков при ‘Център за работа с деца’-Плевен
    Ръководството на Клубовете на хората с увреждания и пенсионера- Плевен организира на 10 ноември турнир по шахмат. На първо място с три точки бе Георги Цанов, на второ с две точки се нареди Димитър Асенов и на трето място с една точка Пламен Борисов.

    Тържествен концерт по случай деня на инвалида


    На 3 декември 2012година от 12 часа в зала 'Катя Попова' бе отбелязан Международния ден на инвалидите. Преди 20- сет години Генералната асамблея на ООН обяви този ден за Международен ден на инвалидите. Този концерт е изразител на съпричастността и гражданската активност на хората с увреждания от Плевен. За да засвидетелстват своята загриженост и ангажираност с проблемите на инвалидите гости на този концерт бяха г-жа Вацка Хорозова, Директор на Регионална дирекция 'Социално подпомагане', г-жа Латинка Гъркова, Главен експерт в отдел 'Здравеопазване и социални дейности' при Община Плевен и г-н Любомир Петков, Председател на групата на БСП в Общински съвет Плевен.
    Водещата Николинка Димитрова, организатор на КХУП ул. Гренадирска 34Б даде думата на символичния домакин и организатор на този концерт г-н Иванчо Атанасов, Регионален председател на Управителния съвет на СИБ-Плевен и координатор на съюза за плевенския регион. В своето изказване той благодари на кмета на общината г-н професор доктор Димитър Стойков, дмн за проявената загриженост към хората с увреждания, за подкрепата на това начинание , което се изразява в отдадената безвъзмездно зала за мероприятието. Господин Атанасов пожела на всички зрители и гости приятни часове с участниците, също братя и сестри по съдба. Кметът на Община Плевен бе изпратил огромна кошница с цветя за участниците в концерта. Това мероприятие бе възможно благодарение на Община Плевен,предоставила залата , както и спонсорството на 'Ротъри сентрум'- Плевен и дамския клуб' Интер еар' към същия клуб.Водещата прочете поздравителен адрес от г-жа Хорозова. В него тя изрази възхищението си от волята и силата на хората с увреждания, за работата на социалните служби за тези хора, за това че техен дълг и задължение е да помагат на тези хора за да посрещнат по-леко своето положение, да протегнат към тях приятелска ръка, заедно ръка за ръка да решават проблемите, за да бъдат тези хора по щастливи и пълноценни. . Поздравление поднесе и Любомир Петков, който каза че това е един вид поздрав от всички общински съветници.
    Студентката Нина Стоянова, втори курс специалност 'Социални дейности' при Медицински колеж към МА-Плевен, също гост на концерта изнесе презентацията 'Воля за успех' представяща успехите на международни и български спортисти параолимпийци. След тази презентация започна и музикално-танцовата част. Първи откриха концерта групата за автентичен фолклор 'Бисери' към Народно читалище 'Цветан Спасов' с ръководител Борислав Лазаров, група 'Пей, сърце' при Съюз на слепите- териториална организация. Потребителите на услугата на Дневен център за възрастни с увреждания изпълни мюзикал 'Сливи за смет' по музика на Ани Акараваева и текст на Александър Савелиев. Участниците в мюзикъла са носители на специалната награда за най-завладяващо сценично присъствие на шести Национален конкурс за хора с ментални увреждания 'Неоткрити красиви надежди'-Шумен 2012. Фолклорният ансамбъл 'Нашенчета' при Център за работа с деца накара публиката да изпадне във възторг. Дора Куртева изпълни своята поема 'Легенда за хризантемата'. Вокална група към Народно читалище 'Пробуда 1990г.' 'Балкански ритми' също с ръководител Борислав Лазаров, изпълни румънска песен, гръцка, българска и банадска песни, с което завърши и празничния концерт.

    С крилете на песента


    Българската народна песен,
    вечна и свята.
    През месец февруари 2010 година в клуба на хората с увреждания и пенсионера на ул. Данаил Попов 2, гр. Плевен бе създадена група 'Пендара'. Както е златна парата, така е златна и българската народна песен. Идеята за създаването, както и нейна кръстница е Мария Павлова, пенсионирана детска учителка. Тя дълги години е била изпълнителка в група 'Гороцвет'. Поканва и НАСТОЯЩАТА ръководителка на 'Пендара' певицата Нина Станчева за ръководител и корепетитор. Групата се състои от дванадесет жени. Те самите събират пари помежду си и поръчват носиите за сценичните им изяви. Репетициите са най-малко един път седмично. Репертуарът на групата е изцяло от българският народен фолклор. Имат много песни, като тематиката на изпълненията е според ангажиментите, празниците от православния календар, които те уважават с изпълнения в клубовете. Участията са на плевенски сцени, общинско регионално и национално ниво. Жените споделят, че по-трудно става осигуряването на транспорт и финансиране на участията им. Ще изброя някои от тях в наситения календар през миналата година:
    - 25 август, Събор-надпяване за автентичен фолклор, село Черни Вит, община Тетевен;
    - 26 август, Деветнадесети традиционен събор -надпяване на пенсионерски състави, Беклеме'2012, грамота и първо място за колективно участие;
    - 3 и 4 септември, Първи национален фестивал 'Традицията, среща в бъдещето', село Ясен, грамота и плакет;
    - 28 септември, Празник на сливата,гр. Троян, грамота за участие;
    - 30 септември, Национален песенен фестивал 'Христо Ковачев', село Реселец , почетна грамота, първо място и плакет;
    - 1 октомври, Ден на пенсионера, зала 'Катя Попова'.
    За вестника Нина Станчева, ръководител и корепетитор сподели, че воденето на вокалните групи, пеенето, прави живота и пълноценен, помага да преодолее трудностите на ежедневието. Удовлетворение и носи, когато прави хората щастливи. Изключително скромен и всеотдаен човек, това е впечатлението, което излъчва Нина при среща с нея. В своята професия, като изпълнител постига всичко с таланта си, както и с упорит труд. Деветнадесет години пее в Северняшки ансамбъл 'Иван Вълев' гр. Плевен. Никога в работата не разчита на протекции и ходатайства. За нея срамна работа няма, и това проличава, когато след съкращение напуска ансамбъла и работи като чистачка и касиерка. За нея това е голямо изпитание, но не я сломява. Много обича хората и всячески се стреми да им помага, да им бъде опора, не обича лицемерието. По отношение на творчеството, самата се определя, като изпълнителка на средногорски песни, записва в БНР и БНТ, ИМА ИЗДАДЕНА КАСЕТА / финансирана с лични средства/, ДВАДЕСЕТ ПЕСНИ ОТ ПИРДОПСКО, НЕЙНИЯТ РОДЕН КРАЙ.Те са научени от нейната баба и майка, както от учителя по литература и краевед Лукан Савов, родом от Пирдоп, понастоящем живее в Челопечене. ПОВЕЧЕТО ОТ ТЕЗИ ПЕСНИ СЕ ИЗУЧАВАТ В Академия за музикално и танцово изкуство-гр. ПЛОВДИВ, КАТО ТИПИЧНИ ПЕСНИ ЗА ТОЗИ РЕГИОН.
    Освен тази група, тя ръководи и Хор на учителките, гр. Плевен, вокална група на пенсионера в село Горна Митрополия .

    Участия, станали традиция


       Вокална група "Балкански ритми" за пореден път показа своята класа, като изпълнител. Тази група от гр. Плевен, представяща читалище "Пробуда1990" в ЖК Дружба, участва в дванадесетия ежегоден фестивал на вокалните изкуства при столичните народно читалище 'Райко Алексиев 1947' град София, народно читалище 'Христо Смирненски 1945' град София, народно читалище ' Георги Сава Раковски 1925' град София, организиран по инициатива на Сдружение на софийските читалища. Това сдружение представя в мероприятия дейността на различните секции към тях по жанрове, поезия, вокално пеене, музика, театрални изяви и приложни изкуства. Именно на 21 април 2013 бе организирана и представена вокалната дейност. В нея нашата плевенска група взе участие. Тя единствената нестолична група изявила се в този фестивал. Състезателния ден е разделен на две части, индивидуални изпълнения до обяд и групи след обяд. Тричленно жури с Председател академик Валентин Бобевски, диригент на хор "Гусла" и водещ специалист в хоровото дирижиране, оценяваше изпълненията. Повечето бяха на стари градски песни, затова представянето на "Балкански ритми" направи силно впечатление. Те изпяха четири народни песни, от балканския регион, включващи се в регламент от 12 минути. Деветте изпълнителки, членове на Клуб на хората с увреждания и пенсионера на ул. Гренадирска 34 А, с корепетитор и ръководител Борислав Лазаров изпълниха родопска и северняшка народни песни, както гръцка и македонска. Тяхното изпълнение, много вълнуващо, им осигури участие в гала концерта, който ще се състои на 29 май 2013 г. в Културен дом на ЖК Красно село- София. Нашите участници бяха водени от Председателя на читалище "Пробуда 1990" г-жа Даниела Заркова.
       Организацията на фестивала бе перфектна. Нарочен човек посрещна нашите изпълнители на софийската гара, бе им осигурен обяд  и стая за почивка, преобличане и разпяване преди концерта. Въпреки, че групата бе единствена съставена от хора с увреждания, никой не изрази пренебрежение или състрадание, напротив всички много им се радваха, приемаха ги лъчезарно, като равни с тях, като хора и изпълнители с капацитет, възможности и потенциал. Трябва да отбележим, че обществото е вече толерантно и приема хората с увреждания, като равни с тях и с равни възможности. Участието на групата стана вече традиционно в софийските изяви, в сътрудничеството между читалищата, което може само да ни радва и гордее.
    

    Фестивал на художествената самодейност, Никопол'2013

       Традиция е всяка година да се провежда преглед на самодейните колективи към Съюз на инвалидите в област Плевен. Домакини за концертните изяви са различните общини в областта. Тази година те гостуваха на Община Никопол. На 20 май 2013 г. залата на местното читалище даде сцена за изява на хората с увреждания към СИБ-регион Плевен. Това бе единадесетия годишен преглед на изпълнителските изяви на тези хора. Този фестивал нямаше състезателен характер, но това не попречи той да стане една трибуна за изява на таланта, възможностите, борбеността на тези хора. Прегледът бе включен в програмата на 32-те Дунавски празници, които се провеждат под патронажа и със съдействието на кмета на Община Никопол, общинската администрация и ръководството на местното читалище. Председателката на СИБ-Никопол в свое изявление говори за съпричастността на местните хора към форума и увредените като цяло. Тази година участниците бяха 179 души, организирани в тринадесет групи изпълняващи народни и стари градски песни, индивидуални изпълнители и др. Освен певчески умения те рецитираха поезия на известни автори, както и лични творби.
       Прегледът бе открит от г-н Иванчо Атанасов, Регионален председател на СИБ-Плевен и координатор на СИБ за региона. Той пожела приятно и пълноценно провеждане на тържеството, като пожела и успех в сценичните изяви на самодейците. Плевен се представи с три колектива. Група "Балкански ритми" с ръководител Борислав Лазаров към клуб ул Гренадирска 34 Б, изпълнила три песни. Дора Куртева от същия клуб рецитира своята поетична легенда Легенда за плачещата върба". Освен тях участваха от града и потребители на Дневен център на лица с увреждания на ул. Скобелев 20 с ръководител Краси Адамов, който е и Директор на центъра. Те изпълниха песни в съпровод на синтезатор от техния корепетитор, който не е човек с увреждане, но е съпричастен с проблемите им. Неговата дейност е на напълно доброволни начала. Тази съвместна дейност е показателна за качествено ново отношение към инвалидите. Друга група от плевенска общинска организация бе тази от с. Опанец. Участниците бяха още от Кнежа, Ч. Бряг, Луковит, Гулянци, Левски и Никопол. Атмосферата бе с много приятни емоции, среща между приятели, способстваща за социализацията на увредените хора, именно затова са много важни тези срещи.
       На 17 май 2013 г. група "Балкански ритми" бе поканена да поздрави участниците в отчетната областна конференция на сдружение "Пенсионер 2004", която се проведе в конферентната зала на хотел Ростов. Те изпълниха две песни и пожелаха ползотворна работа на форума.
    

    Николинка Димитрова
    организатор клуб ул Гренадирска 34Б

    ДОСТОЙНО ПРЕДСТАВЯНЕ

       На 22 юни 2013 г
    . на вр. “Св. Неделя, границата на общините Неделино и Златоград, се проведе Третия национален фестивал “С песен в Родопите”. Фестивалът е с конкурсен характер и в него се състезават хора със специфични възможности. Мотото на проявата е “Ние сме различни, но не безразлични”. В поканата за участие организаторите заявяваха: “Целта ни е - да се докоснем до неповторимия български дух, съхранен в обичаите и песните, в различните диалекти, в невероятните български носии, кътани с много любов от предците ни”.
    „Прекланям се пред хората с уникални възможности, защото сред вас човек може да открие атмосфера на почтеност, взаимопомощ, солидарност, които напоследък в обществото ни се изпаряват!” каза евродепутатът Владимир Уручев, който откри фестивала в качеството си на негов патрон. 
    Бурни овации предизвика появата като гост на изпълнителя на десетки български хитове Орхан Мурад. До късния следобед над връх “Св. Неделя” се ляха неповторимите звуци на българския фолклор. На импровизираната сцена в сърцето на Родопите се представяха и типични нашенски обичаи, демонстрираха таланти и умения рамо до рамо млади и стари от над 50 самодейни колектива. Регион Плевен се представи с четири колектива: Вокална формация “Балкански ритми” при др-во на СИБ “Плевен-Център, Фолклорна група от с. Горна Митрополия, Вокална формация от гр. Гулянци и група за автентичен фолклор с. Шияково. След приключване на състезателната надпревара, докато безпристрастното жури от професионалисти, председателствано от г-жа Анита Тараланска заседаваше, на родопския баир се изви кръшно хоро на три ката. Които можеха - тропнаха, които не можеха - погледаха.
    Като във всяко състезание имаше и награди, които бяха връчени от организаторите, а най-високите отличия - плакетите - връчи патрона на изявата г-н Владимир Уручев с думите “Всеки, който се докосне до вас, се пречиства!”. Плакет за цялостно участие /изпълнения и носии/ получи Клуба на инвалида с. Шияково, на Гулянци бе присъден златен медал, на “Балкански ритми” - сребърен и на Горна Митрополия Диплом. 
    Заслугата за този прекрасен празник е най-вече на двамата ни колеги - Емил Костов, председател на СИБ в община Неделино , който е Директор на фестивала  и Сашо Байрев, председател на СИБ за община Златоград -  подкрепени от Агенция за хора с увреждания, евродепутата Владимир Уручев, ПП ГЕРБ - Смолян и “Бултекс” ЕООД с управител Александър Митушев - Златоград.
    Всички участници от регион Плевен - водени от Иванчо Атанасов, регионален координатор на СИБ - доволни от достойното си представяне, бяхме запленени от приказната планина на Орфей и впечатлени от перфектната организация на фестивала.
    

    Николинка Димитрова
    организатор клуб ул Гренадирска 34Б

    Самодейност, лято 2013

    Теодора и Роберт представиха Плевен в Поморие За осма поредна година Поморие бе домакин на фестивала на хора в неравностойно положение, организиран от фондация „Сила за живот” и община Поморие. На 23 и 24 август, от 20:00 часа, на сцената на НЧ „Просвета 1888”, изпълнителите от фондацията зарадваха жителите и гостите на града с много прекрасни изпълнения. Фестивалът е форма за преодоляване на социалната изолация на хората в неравностойно положение и постигане на трайното им социално включване и приобщаване към съвременните културни ценности чрез изразните средства на изкуството. Основната мисия на фестивала е нарастване на социалния капитал на обществото, чрез интеграция и реинтеграция на хората с увреждания, към преодоляване на тяхната социална изолация и постигане на трайното им социално включване, водещи до повишаване на обществената им значимост и личностното им самочувствие и приобщаването им към съвременните културни ценности с изразните средства на изкуството. Чрез фестивала се постига социализиране и включване на хората с увреждания в процеса на създаване на културни ценности чрез развитие на дарбите им и художествено-творческите им заложби за преодоляване на съществуващите за тях ограничения в тази област. Фестивалът няма конкурсен характер. За участие във фестивала се допускат талантливи певци, танцьори и инструменталисти с физически увреждания. Участниците във фестивала се представиха с изпълнение по свой избор без ограничение в музикалния жанр - народни песни, поп, рок, джаз, оперно изпълнение, авторски творби, танц или музикална композиция. Орхан Мурад е един от музикалните стожери на фестивала. Незрящите Теодора Бориславова и Роберт Абрашев бяха нашите плевенски представители там. Обичайният стил на Роберт бе кънтри музиката, като това не е първото му представяне на този музикален форум. Младата изпълнителка Теди Бориславова дебютира на поморийската сцена с изпълненията си на народни песни. Опита си в народното пеене трупа като изпълнител в "Нашенчета" към Център за работа с деца, под ръководството на вокалния педагог Нина Спасова. Тези наши участници са също членове на фондация "Сила за живот". Нашите колективи в Общински фолклорен събор „От Тимок до Вита” На 24 и 25 август 2013 г. в с. Черни Вит, Община Тетевен от 10.00 часа се проведе общински народен събор. Той продължи до изчерпване на програмата. На всеки творчески колектив, записал се за участие бе дадено време за изява в рамките на 15 минути. Това е 33ц-то му издание. Съборът е организиран от Община Тетевен, Кметство Черни Вит и НЧ „ Христо Смирненски-1925г." , и е една традиционна проява за региона. Мотото бе : "Добре дошли в сърцето на Балкана, тук където бързи ручеи си проправят път между букови дървета, за да се влеят в река Черни Вит". Вековната гора, големите каменни блокове и трудно проходимото поречие са дали името както на реката, така и на селото. В двора пред църквата, се проведе самият фолклорен събор, който води началото си от далечната 1980 година. Днес той носи името „От Тимок до Вита” и събира изпълнители от цялата страна. На ценителите на българския фолклор се предлага възможност да се запознаят и насладят на автентична изворна музика, старинни занаяти и уникални храни. Плевенските самодейни колективи при клубовете на хората с увреждания и пенсионера при Община Плевен бяха представени от вокалните групи "Пей сърце" ул. Гренадирска 30, Планински звуци" ул. Руй 2, "Пендара" ул. Данаил Попов2 и "Настроение" от клуба на ул. Гюмурджина. Всичките те бяха удостоени с грамоти и почетни плакети за своето участие. Седми републикански многожанров фестивал на хората с увреждания За седма поредна година на двудневната среща, 31 август и 1 септември в пернишкия квартал Църква своя талант показаха хора с различни увреждания. Инициативата се провежда под патронажа на кмета на общината Росица Янакиева, Председателят на СИБ, Агенция за хората с увреждания и Областния управител на пернишка област. Тази година той е под надслов „Изкуството осмисля нашия живот”. В него по традиция участват и балканските народи, Сърбия и Македония. Откриването на феста бе от 11 часа пред читалището в квартала. Имаше над 1700 участника от всички краища на България, в повече от 19 жанра. Този фестивал дава възможност на всички хора със заболяване родени с таланти да се изявяват, да се чувстват значими и да плуват в собствените си води. Събитието е под формата на състезание. Хората бяха разделени в три възрастови групи - до 18 години, до 40 години и над 40 години. Те се изявяват в четири вида жанрове - музикален, танцов, литературен и занаятчийски. Това е един от начините тези хора да покажат таланта си, да се почувстват пълноценни и да се забавляват. Оценяването на всичките изпълнение бе от изключително компетентно жури с Председател известната изпълнителка Мими Иванова и Развигор Попов. Най-добрите получиха дипломи, медали и плакети. Плевенските хора с увреждания имаха доста сериозно участие. Те бяха водени от Председателя на СИБ и координатор за региона г-н Иванчо Атанасов. Шест бяха колективите, които ни представиха на фестивала. От Плевен са вокалните групи, познати на нашите читатели, "Балкански ритми" с ръководител Борислав Лазаров, при СИБ Плевен-център, "Пей, сърце" при ССБ-Плевен с ръководител Живка Петрова. Вокалните групи от селища в други общини, представящи организации на СИБ към Регионална организация-Плевен бяха вокална група "Феникс" от Горна Митрополия с корепетитор Нина Станчева,групата от с. Шиаково с корепетитор Борислав Лазаров, вокалната група от гр. Никопол и тази от Долни Дъбник. "Феникс" и шиаковската групи получиха по два златни медали, "Балкански ритми" и дъбнишката групи по един златен медал. Пеещите сърца се завърнаха със сребърен, а никополчани завоюваха бронз. Изключително впечатление направи младата незряща изпълнителка от нашия град Теодора Бориславова, която бе наградена със злато. Поетичните изяви бяха на Дора Куртева от Плевен-център, завоювала златен медал за своето поетично изпълнение от личното си творчество. Елена Дойчева от ССБ също участва в надпреварата за призовете в поезията, отново със свое стихотворение. Горди сме с това, че представителите ни донесоха четири плакета, награда стояща най-високо. Достойните за тях бяха участниците от Плевен-център, Горна Митрополия и два за Никопол.
    ***

    Самодейност есен, 2013

    Във Враца се проведе празникът на старата градска песен "Мара Врачанка"
       За 14-ти път във Враца на 12.  октомври 2013 г от 10 .30 ч отново се проведе фестивалът на старата градска песен "Мара Врачанка". Фестивалът събра над близо 500 участници от цялата страна. Празникът на старата градска песен "Мара Врачанка" показа изпълненията на 36 групи, 8 дуета, едно трио, два квартета и 19 индивидуални изпълнители. Най-малкият участник бе 12-годишно момиче, което изпя популярния във Врачанско шлагер "Мара Врачанка", дал името на фестивала. 14 години след първото му издание той добива все по-голяма популярност сред изпълнителите и ценителите на стари градски песни и тази година участваха 19 нови групи от всички краища на страната. Талантът на участниците бе оценяван от авторитетно жури, което включваше певицата Бони Милчева, диригента на Врачанската симфониета Димитър Панов и известния врачански цигулар Томислав Аспарухов. Плевенските представители имаха много силно участие. Група "Пей, сърце" изпълни две песни, "Люлякова песен" и "Маслинен цвят", а  дуета Жана Георгиева и Живка Петрова изпяха "Помня, помня". Друг участник бе  групата "Планински звуци"  от клуб Мизия. Те изпяха "От млади години" и "Дружба" и отново дует този път Живка Петрова и Георги Шабански с песента "Самотен съм". Раздадени бяха по три награди-плакет за изпълнение на група, за дует и индивидуално изпълнение. От групите първи бяха "Лотос" от Враца, второ място завоюва групата от село Иваница, Монтана, а трети "Завет" от Бургас. От дуетите изключително признание получи изпълнението на Живка и георги от Плевен, като техният дует получи плакет за второ място и специален диплом от фестивала. Всички участници бяха поздравени и от водещия Драган Благоев, като те получиха и грамоти за участието си.
    
            VІІ Национален конкурс „Неоткрити, красиви Надежди” 
    
       Седмият Национален конкурс „Неоткрити, красиви Надежди“ Шумен'2013 
                се проведе в голямата зала на Младежкия дом в града. Организатор е сдружение „Сияйна 
                Зора”. Конкурсът се проведе в рамките на три дни, от 29 до 31 октомври 2013 г.  и е единствено в Шумен. Инициативата на сдружение „Сияйна Зора” е насочена към потребителите на социални  услуги в домове, защитени жилища и дневни центрове за хора с  увреждания. Целта му е да създаде възможност за пълноценна творческа изява на хората с ментални увреждания и чрез силата на изкуството да помогне за приобщаването им към нашето общество. В рамките на трите конкурсни дни на сцената на Младежки дом с художествени програми със състезателен характер в отделните дни  се представиха Домове за социални услуги, Защитени жилища, Дневни центрове за соц. услуги за хора с увреждания. Входът и през трите състезателни дни бе свободен. В инициативата в различните дни взеха участие и мажоретните състави при УСШ „Хан Крум”, Дом за Стари хора, “Д-р Ст. 
    Смядовски”, СК Фея Данс”, Салса клуб „Елканто”, детски танцов ансамбъл „Венче” при читалище „Асен Златаров”, възпитаници на Ресурсен център Шумен и други формации. Плевен бе представен от потребители на социални услуги при Дневен център за възрастни с увреждания. Това бяха Зорница Божидарова, Петя Вълчева и Тоня Костова. Зорница, Петя иТоня изпълниха песента "Залюбих мамо три моми", а Тоня самостоятелно песните "Агне сугаре" и "От час по география". участници от Дневен център Шумен спечелиха първо място в конкурса 
                при дневните центрове и Наградата на публиката.
    
    Концерт на незрящите - "Светлина в душите, музика в сърцата" 
       На 22 ноември 2013 г. от 16 часа в зала "Катя Попова" се проведе концерт - "Светлина в                   душите, музика в сърцата", организиран от Център за                   рехабилитация и интеграция на хора с увреждания, ръководен от                   фондация "Съпричастие" гр.Варна и Териториалната съюзна                   организация на незрящите в Плевен.                  Концертът бе посветен на 15 октомври - Международен ден на                   слепите и 3 декември - Международен ден на хората с                   увреждания. Зала "Катя Попова", в която се проведе концертът беше безвъзмездно предоставена от                   кмета на община Плевен, проф.Димитър Стойков д.м.н.                  В програмата участие взеха близо 30 незрящи, пристигнали от                   морската ни столица. Групите от Варна, които представиха свой                   изпълнение са: Група за художествено слово "Зари", Народен хор                   "Светлина", Оркестър "Спектър", Група за градски песни                   "Еделвайс" и Трио "Надежда". Варненските групи изпълниха стари                   градски песни, свързани с морето, както и стиха "Калиопа", на                   П.Яворов. Вокална група "Пей, сърце" - Плевен стопли  сърцата на                   публиката с песните "Полегнала е Гергана", "Заспала Яна", 
                  "Маслинен цвят", "Един живот" и "Искам мамо" от Плевен.
    
    Международният ден на хората с увреждания беше отбелязан с                   вълнуващ концерт на самодейците с увреждания
       Хората с увреждания от гр. Плевен изнесоха Празничен  концерт, посветен на 3 декември - Международен ден на хората с  увреждания. Събитието се проведе във Военния клуб, който безвъзмездно предостави залата си. Основен инициатор и организатор на концерта беше Регионалният координатор на Съюза на инвалидите в България  за Плевен и Председател на регионалната организация на съюза в Плевенския регион, Г-Н Иванчо Атанасов.
       “Въпреки че все още ни смятат за хора втора категория, ние не се предаваме. Може да пеем, танцуваме, талантливи сме”, заяви г-н Атанасов. Той пожела на всички присъстващи “Здраве, дълъг живот НА ВСИЧКИ НАС”.
       ВодещА на концерта беше Николинка Димитрова, организатор на Клуб на пенсионера и хора с увреждания на ул. “Гренадирска” 34Б. “Целта на този ден е постоянно да мотивира политиците и                   институциите да предприемат по-ефективни действия, с които да                   се гарантира достъпът до общата архитектурна среда на хората с  увреждания, достъпът до образователната система, до общия пазар на труда, до информация и до процесите на изработване и вземане на политически решения, които имат отношение към тях.                   Предизвикателството на днешния ден е, че той задължава всички, които обсъждат проблемите на хора с увреждания да слагат ударението върху човека, неговата индивидуалност и лично достойнство, а не върху неговото увреждане.”, коментира в  началото на концерта г-жа Димитрова. За доброто настроение на публиката се погрижиха четири самодейни състава на хора с увреждания от града: Вокална формация “Балкански ритми”, Група “Пей сърце”, потребителите от Дневния център за възрастни хора с 
    увреждания и група от Центъра за социална рехабилитация и интеграция, с ръководител 
    Красимир Адамов. Авторска поезия рецитираха Дора Куртева от 
                      Клуба на пенсионерите и хората с увреждания на “Гренадирска” 34Б и Елена Дойчева от Съюз на слепите-Плевен. На концерта присъстваха г-жа Вацка Хорозова, Директор на Регионална Дирекция “Социално подпомагане”, д-жа Иринка Иванова, експерт в отдел "Здравеопазване и социални дейности" при  Община Плевен, г-жа Дамяна Христова, представител на общинската организация на БСП в Плевен, г-жа Евгения Иванова, Председател на ПП “Нова зора” - Плевен.
    
    

    Лято 2014 започна с радост и веселие

    VІІІ многожанров фестивал на хората с увреждания
       Хора с увреждания извиха най-дългото хоро в кв. Църква, Перник. Това се случва за първи път в страната и бе емблемата на тазгодишния фестивал. 2000-те участници от цялата страна бяха участници и в VІІІ-я Републикански многожанров фестивал на хората с увреждания. Той се проведе на 21 и 22юни 2014. Домакин отново е кв. Църква, Перник. Главният организатор от местната структура на Съюза на инвалидите отново бе г-жа Анита Тараланска.  Събитието се провежда под патронажа на кмета на Община Перник Росица Янакиева и е съвместна инициатива на Съюза на инвалидите в България и НЧ “Просвета-1909 г.” Началото стартира в 10 часа пред читалището. 150 специални покани предварително са отправени към личности от различни институции, бизнеса и народни представители , които да  уважат фестивала. Най-възрастният участник е 91-годишна участничка от Варна, а най-малкият - 11-годишен изпълнител от с. Боровци, Монтана. От плевен се представиха изпълнителите от вокална група "Балкански ритми" с ръководител Борислав Лазаров. В събота цял ден мина в състезателна програма, която включваше близо 19 жанра. В неделя хората с увреждания продължиха да демонстрират разнообразните си таланти. Наградите за победителите бяха разнообразни, плакети и грамоти, но най-голямата е удоволствието от участието, казаха организаторите. В 10 часа надпреварата прекъсна за малко. Тогава гостите поздравиха хората със силни сърца. Поздравите отправиха оперетни певци и оркестър от каба-гайди от с. Неделино Смолянско и от Златоград. Хората се наловиха един за друг на огромен хоровод под звуците на песните на народния певец Илия Луков, който бе специален гост на фестивала." Искахме да кандидатстваме за рекорд на Гинес за най-дълго хоро, но се отказахме, тъй като процедурата е доста сложна и се подготвя бавно във времето, обясни Анита Тараланска. Фестивалът набира скорост, участниците нарастват с всяка изминала година, похвали се тя. Сега представители на чужди държави нямаше, тъй като няма къде да бъдат настанени".
    
    
    
    С песни и венец от билки посрещнаха Еньовден ­
       Раннобудни членове на плевенския клуб на пенсионера и хората с увреждания „Мизия”, както и от други КХУП-ове  в града ни , посрещнаха утрото на моста в парк Кайлъка с усмивки и букетче - еньовче и здравец. По създадена от тях традиция, всяка година на 24 юни от клуба спазват обичая за Еньовден и вплитат многобройни билки в пъстър и благоуханен венец, под който се минава за здраве. Дамите от спортните групи към клуба започват приготовленията още от предния ден, билки берат всички и после колективно ги оплитат с червен конец на венец. Еньовче, бял равнец, жълт кантарион, ягода, здравец, бръшлян, синя жлъчка и какви ли още не полезни растения намериха място във венеца. А за да се запознаят дошлите с билките и полезните им свойства, от клуба направиха и изложба с разяснителни листовки за това коя билка за какво се ползва, какво лекува, кога се бере и как се приготвя. Оказа се, че много от дошлите да спортуват или просто на разходка в Кайлъка ранобудни плевенчани дори не са виждали на живо еньовче. Според дамите, сред които имаше и много вещи в билколечението, младите хора са много интелигентни и те все повече започват да се интересуват от начините на лечение с помощта на природата. Деца от III в клас на НУ „Отец Паисий” също дойдоха и се присъединиха към 
    празника на по-възрастните. Малчуганите бяха приготвили два венеца и две кошнички, от които даваха на преминалите под дъхавите оплетени билки пожелание за Еньовден и китка еньовче със здравец. „На Еньовден се заредете с целебната сила на билките и Слънцето и бъдете благословени!”, пожелаваха малчуганите, които работят по проект Успех, секция „Моят свят”. По традиция, от години на празника присъства и един от най-знаещите билкари Рашко Колев, който за 83-те си години изглежда в прекрасна форма. И може би това се дължи не само на билките, а и на гимнастиката и йогата, с които се занимава. Като всяка година, така и тази бай Рашко подаде на всеки по парченце от направената лично от него лековита баница, в която освен сирене и яйца, винаги има и по някаква билка За здраве. Питаме го как му е хрумнало:
    -Живял съм 7 години в Узбекистан. Там имат едно ядене, казва се чучура /ударението е на „а”/ - това са пелмени с билки вътре, вместо месо. Никак не е вкусно, обаче смятат, че ако човек три пъти яде такова ядене, остава здрав цялата година. През 1958 год. лежах 40 дни в болница там, имах травма на ръката, и всеки ден носеха това ядене. И толкова ми беше омръзнало. Никой не знае кога е създадена тази рецепта, питал съм, интересувал съм се, но през целия си живот хората там са употребявали чучура.
    За повечето от тези възрастни хора денят започва в ранен час. Разходката в парка е наистина зареждащо изживяване и е способна да им даде енергия до края на деня, че и повече. нежните звуци на птичките, шумът на Тученишката река и нежният полъх на чистия въздух, примесен с аромата на треви и билки, както и красивите и зелени гледки превръщат парка в райско кътче. Всичко това е удоволствие за сетивата и съчетано с различни видове спорт е едно добро начало на деня и бягство от жегите, праха и стреса в забързания град
    .
    
    ХІІ фестивал за регион Плевен
       На 26 юни Червен бряг отбеляза 115 години от основаването на гаровото селище и 85 години от обявяването му за град. През 1897 г. започва строежът на жп линията в отсечката Роман - Плевен, която минава през землището на селото. Създава се гарово селище, което по-късно, с Указ 402 на Цар Борис ІІІ през 1929 г., е обявено за град.
    Акцентът в празника тази година бе домакинството на ХІІ Областен многожанров фестивал на хората с увреждания, който за първи път се провежда в Червен бряг. Негови организатори са Основната общинска организация на СИБ, Община Червен бряг и НЧ „Н. Й. Вапцаров 1908”.
       Мащабното събитие събра в Червен бряг самодейните състави към структурите на СИБ  от 20 селища от Плевенска област. На сцената на читалището в продължение на 5 часа се изявиха над 280 души според г-жа Роса Станчева - председател на Червенобрежката ОО на СИБ. Сред изпълнителите беше и вокалната група „Пей сърце“ с ръководител Живка Петрова към ТСО на ССБ гр. Плевен. Гости на фестивала бяха самодейците от с. Боровци, общ. Берковица. Десетки бяха индивидуалните изпълнители на песни, поетични композиции, авторски стихотворения и поеми. В програмата имаше също инструментална музика, дори изпълнения на устна хармоника.  За да подкрепят изпълнителите от Плевенската ООО на СИБ дойдоха с цял автобус нейни членове организирани и водени от г-жа Шопова - председател на организацията. Този фестивал няма състезателен характер и  дава възможност да се изявят всички желаещи хора с увреждания. „Навярно липсата на жури снема напрежението и съставите се представиха много по-освободено, отколкото на проведения през уйкенда /21 и 22 юни/ традиционен национален многожанров фестивал в гр.Перник, кв. Църква“. Това сподели г-жа Анита Тараланска - организатор на пернишкия фестивал, която уважи поканата и удостои с присъствието си изявата в Червен бряг. 
    В началото участниците бяха поздравени с изпълнения на уникалното трио „Феникс“ към НЧ „Н. Й. Вапцаров 1908“ - любезен домакин на събитието с предоставянето на салона, професионалното озвучаване и водене на фестивала. На финала сладкогласата Лефтерка от Перник взриви с изпълненията си публиката и тези които можеха извиха хоро на сцената.
    В завършек, г-н Иванчо Атанасов - Председател на РО на СИБ и Регионален координатор за регион Плевен - благодари на всички изявили се на сцената и на тези, които бяха съдействали за тази възможност, а именно: Кмета на Община Червен бряг Павлин Фильовски и цялата общинска администрация, осигурили нацяло финансирането на фестивала, Председателя и екипа на НЧ „Н. Й. Вапцаров 1908“, Председателката на ООО на СИБ Червен бряг Роса Станчева и др. Г-н Атанасов подчерта, че организирането на ХІІ Регионален фестивал  е било на най-високо ниво от досега проведените и изказа предположение, че тази тенденция ще се запази и за в бъдеще. 
    В следобедните часове всички поеха към домовете си удовлетворени от представянето, от срещите с приятели и със съзнанието, че са взели участие в мероприятие, посветено на 25 годишнината от създаването на СИБ.
    
    Събор на народното творчество „От Тимок до Вит“ 2014
       На 30 и 31 Август 2014 година от 10:00 часа в село Черни Вит за тридесет и четвърти път се проведе Общински събор на народното творчество „От Тимок до Вит“.
       В събора участваха фолклорни състави, групи за народни обичаи,инструментални групи,индивидуални изпълнители, инструменталисти, певци, танцьори, разказвачи, представящи само автентичен /изворен/ фолклор. Съборът нямаше състезателен характер, неговата цел е издирване, опазване,  популяризиране и съхранение на фолклорното ни богатство. Организаторите бяха подсигурили курбан чорба за всички участници, от 12.00-13.30 часа.
       Плевенските колекиви бяха представени от групите "Настроение" при КХУП Гюмурджина с организатор Мая Добрева, Група "Планински звуци" при клуб Мизия с организатор Галина Тончева и ръководител Живка Петрова и вокална група "Пей, сърце" при КХУП Гренадирска 30 с организатор Малинка Табакова и ръководител Живка Петрова. Автобусът с който отпътуваха нашите участници любезно бе предоставен от Община Плевен.
    
    Трети фестивал на старата градска песен, Самоков 2014
    „Аз песен от сърце ти посветих,
    с нея да останеш вечен.
    Повярвай ми, аз пак те преоткрих,
    Самоков тъй близък и далечен.”
       Читалище-паметник „Отец Паисий 1859” и Община Самоков организираха Трети национален фестивал на старата градска песен „Самоков 2014”. За трета поред година, в последната седмица на септември (27-28.09), в града протече фестивалът на старата градска песен. Интересът към него не е малък и за изминалите две години са взели участие средно двадесет-тридесет групи и индивидуални изпълнители. Регламентът от предходните години се запазва същият, с малки изменения. Кметът на Самоков Вл. Георгиев, зам.-кметът В. Сайменов, председателят на читалището Ст. Пашов и акад. Бобевски поздравиха участниците при откриването. Фестивалът имаше конкурсен характер. Компетентно жури с председател акад. Бобевски оценяваше музикално - художествените качества на песните, изпълнението, в  стил  на  старата  градска  песен,  съпровод,  аранжимент и артистичното поднасяне на изпълненията в две категории - съпровод на живо и съпровод на синбек. Като най-добрите изпълнители бяха включени в гала-концерта. Раздадени бяха Първа, Втора и Трета награда и грамоти за участие за групи и индивидуални изпълнители, както и награда за най-добро изпълнение на шлагер, награда за авторска песен в стила на старата градска песен. Наградите на отличилите се състави и индивидуални изпълнители бяха връчени на гала-концерта,  който  се  проведе на  28 септември 2014 г. от 19.00 ч. Групите за стари градски песни от цялата страна представиха до три песни с  общо времетраене до 12 минути. Изявиха се певци от Варна, Габрово, Севлиево, Плевен, Хасково, Сопот, Петрич, Сандански, Пазарджик, Кюстендил и много други градове и села. Плевенските самодейци бяха представени от групите "Пей, сърце" при клуб на ул. Гренадирска 30 и "Планински звуци" при клуб Мизия, като ръководител и на двете е Живка Петрова. Нашите участници бяха удостоени с грамоти за участие във фестивала.
    
    
    

    Фестивали с плевенско участие, лято 2015

    Фестивал на хората с увреждания
       Пернишкият квартал Църква отново бе домакин на Републиканския многожанров фестивал на хората с увреждания, който се провежда тук за девета поредна година. Събитието се провежда под патронажа на кмета на община Перник Иван Иванов и протече на откритата сцена  пред читалище “Просвета”. Негов организатор е Съюзът на инвалидите в България. Общината отпуска 10 000 лв. за организацията и провеждането на републиканската проява. Фестивалът бе открит на 11 юни 2015 г., събота, в 11 часа от областния управител Ирена Соколова. Над 1 200 души от цялата страна и 80 самодейни състави се включиха в него с изпълнения в 21 жанра. Хората с увреждания, които се определят като личности със смели сърца и души, пяха, танцуваха, рецитираха, разказваха хуморески, показаха стародавни адети, разказа председателят на Съюза на инвалидите в перник Анита Тараланска. Имаше изпълнения на акордеон, хармоника, гайда, народни и стари градски песни, рап и джаз. Отделно от това по традиция във фоайето на читалище “Просвета” бе подредена изложба с картини, дърворезби, ръчно плетиво и най-различни сувенири, изработени от сръчните ръце на участниците във фестивала. Първият ден състезателната програма започна от 12 часа и продължи до 20.00. В неделя стартът бе в 9.00, а финалът в 18.00 часа. Тричленно жури оценява изпълненията на участниците. Негов председател бе Сашо Диманов, общински съветник от ГЕРБ и учител в ПТГ “Юрий Гагарин”. Плевенските участници както винаги бяха много активни и доставиха голяма радост и удоволствие на публиката. това бяха ползвателите на услуги от Дневен център за възрастни с увреждания, които представиха мюзикъла "Косе Босе, супер звезда", Теодора Бориславова от същия център, която завоюва и медал за индивидуално изпълнение. Участваха още две групи, тази при КХУП ул. Гренадирска 34 Б "Балкански ритми", и тази от клуба на ул. Гюмурджина "Настроение". Миналата година по време на фестивала участници и гости се наловиха на 				най-дългото хоро под съпровода на песните на Илия Луков.
    
    Регионален фестивал на художествената самодейност
       Над 200 изпълнители от цялата Плевенска област се представиха на 30 юни 2015 на сцената на Регионалния многожанров фестивал на художествената самодейност за инвалиди. Всички участници са представители на самодейни колективи към Регионалната организация на Съюза на инвалидите в Плевен с председател г-н Иванчо Атанасов.
    „Домакин на фестивала тази година е читалище „Светлоструй 1903“ - с.Обнова. Проявата ни няма конкурсен характер и за всички участници ще има грамоти“, съобщи Иванчо Атанасов при откриването на фестивала в 10 часа. Регионалният многожанров фестивал на художествената самодейност за инвалиди тази година се провежда с финансовата подкрепа на Община Левски. Специален гост на фестивала бе г-жа Анита Тараланска, която е един от главните организатори на многожанровия фестивал на хората с увреждания в Перник.
    
    
    

    ЕДНА СБЪДНАТА МЕЧТА

       Обикновено жените за рождена дата казват деня и месеца, но „случайно“ пропускат годината . Дора Куртева не крие, че е родена на 15 май 1939 година. Като появата на всяко дете тя носи радост на родителите си Велика и Илия Емануилови от с. Долни Луковит. Дават й името Тодорка, което в превод от гръцки означава „Божи дар“. В житейския си път Дора, както всички я наричат, доказва, че напълно заслужава името си. Детството и основното си образование на Дора преминават в родното й село. Средно образование завършва в близкия град Кнежа. Разностранната й творческа дейност започва през 1959 г. като една от основателите на Северняшки ансамбъл за народни песни и танци, гр. Плевен. Тук Дора се изявява като танцьорка. През 1960 г. започва работа в „Българска фотография. Отговорностите към професията я отвеждат на изпит в София, след полагането на който получава Диплом за фотографска правоспособност по обща фотография. В тези сфери работи до пенсионирането си през 1994 г. като отличен фотограф е носител на много награди и отличия, между които и Отличник на Комитета за изкуство и култура. В многостранната й извън професионална дейност е участието й във викторини на различни теми. Призовите места от тях й носят екскурзии в бившия Съветски съюз, Унгария, Румъния. Като отличник в професията е била изпратена във водещата за времето си фирма „Орво“ в Германия. По време на цялата си активна трудова дейност Дора не е спирала да участва в различни форми на художествената самодейност. Днес  Дора Куртева е пенсионерка. Животът й е белязан от множество силно емоционални изживявания. Радва се на син и дъщеря, на прекрасните си внучки близначки, които са наследили силния дух, артистизма и жизнерадостта от баба си. Дора е методист на спортна група „Четирилистна детелина“ към НЧ „Христо  Ботев“ гр. Плевен. Активен участник е в група „Поетично слово“към клуб „Мизия“. С певческия си талант допринася за доброто представяне на женската вокална формация към НЧ „Пробуда 1990“ и клуб „Гренадирска“ 34. На фона на всичко това най-силната страна на Дора Куртева е рециталите на авторското й творчество - стихове, балади, легенди и др., които са й донесли Диплом, Първо място и два Златни медала от различни конкурси. Дългогодишна мечта на авторката е да издаде книга. Преодолявайки многобройни пречки от различно естество, Дора днес се радва на първата си книга „Душата ми е склад“. В навечерието на Международния ден на хората с увреждания - 3. 12., книгата бе представена подобаващо в клуб „Скобелев“20, в клуб „Гренадирска“34. Наличните екземпляри се оказаха недостатъчни за всички желаещи да си ги закупят. Хората искат да имат тази книга, защото самобитния талант на Дора достига до най-нежните струни на човешката душа. А това, да има интерес е най-голямата награда за авторката и награда за сбъднатата й мечта.
    
    

    Летни фестивали, 2016 с участие на хората с увреждания от Плевен

    
    Пети национален фестивал на патриотичната песен „Отечество” се проведе на 5 юни в градската градина на Плевен. Във фестивала взеха участие над 40 вокални групи и индивидуални изпълнители и 5 хора. Участниците са от Бургас, Стара Загора, София, Ловеч, Троян, Враца, Горна Оряховица, Полски Тръмбеш, Никопол, Гулянци, Левски, Долни Дъбник, Долна Митрополия и разбира се най-много от града ни. Преди началото на фестивала от площад „Възраждане“ в 9:45 часа тръгна шествие, което бе водено от мажоретен състав, духов оркестър и над 50 деца от Русе. От редовете на хората с увреждания се представиха група "Планински звуци" с ръководител Живка Петрова, вокална група "Настроение" при КХУП "Гюмурджина", вокална група "Северняшки ритми" и "Пей сърце".
    

    14-ти Регионален фестивал на художествената самодейност

    гости и жители на с. Бреница участваха в 14-и Регионален фестивал на художествената самодейност за хора с увреждания. Той се проведе на 9 юни 2016 под егидата на Регионален СИБ-Плевен и кмета на с. Бреница. Гости на мероприятието бяха Областен управител на област Плевен г-жа Ралица Добрева, Председател и координатор на СИБ за Плевен г-н Иванчо Атанасов, кмета на с. Бреница и този на гр. Кнежа. Поздрав към участниците и гостите на фестивала отправи г-жа Ралица Добрева, под чийто патронаж се провежда събитието. Тя пожела на всички успешно представяне, приятни мигове сред приятели и да останат с добри впечатления от фестивала. „Днес, вие ще бъдете доказателство, че когато хората са заедно, въпреки трудностите, могат да направят чудесни празници”, каза в своето приветствие д-н Иванчо Атанасов. На сцената пред читалището до късно през деня със свои изпълнения се представиха клубове към Съюза на инвалидите в България от Плевен и такива от региона. Участие в проявата взеха вокална група "Северняшки ритми" от Плевен-център, ул. Гренадирска 34б с худ. ръководител Надка Томова. Те станаха лаоряти на фестивала и получиха първото място. Група "Пей сърце" при ССБ-Плевен, ул. Гренадирска 30 се сдоби с почетен диплом а Колективът за изворен фолклор от с. Шиаково бе удостоен с втора награда. Гълъби и балони полетяха в небето при откриването на Десетия юбилеен републикански многожанров фестивал на хората с увреждания. Събитието се проведе под патронажа на кмета на община Перник Вяра Церовска,която даде старт на многожанровата програма. Тя протече на откритата сцена пред читалище “Просвета”. Негов организатор е Съюзът на инвалидите в България, който заедно с Община Перник финансира проявата. Близо 1500 участници посрещна пернишкия квартал“Църква“. Участниците показаха своя различен талант в рамките на два дни, 9 и 10 юли 2016г. Хората с увреждания, които се определят като личности със смели сърца и души, пяха, танцуваха, рецитираха, разказваха хуморески, показаха стародавни адети. Тука е мястото да благодарим на председателят на Съюза на инвалидите в перник Анита Тараланска, човека с богата душевност и огромно обичащо сърце, която бе основния двигател на фестивала. За първи път тази година имаше и международно участие . На сцената се изявиха изпълнители с увреждания от Румъния, Македония, Сърбия и Гърция. От българска страна имаше представители от всички региони членуващи в съюза на инвалидите. Фестивалът е с конкурсен характер и за най-добре представилите се бяха връчени медали и специални плакети. Участниците бяха оценявани от жури с председател Мими Иванова и членове: Развигор Попов,Лили Тодорова,Оля Миленова и Людмила Николова. Плевенчани се представиха както винаги много успешно. Група "Северняшки ритми"с ръководител народната певица Надка Томова, ул. Гренадирска 34б завоюва сребърен медал и почетен плакет. Тяхното изпълнение на три гласа показа на публиката изключителен професионализъм. Група "Пей сърце" с ръководител Богомил Мицев, при ССБ-Плевен ул. Гренадирска 30 получи бронзов медал за своите изпълнения. Поетесата Дора Куртева поднесе на публиката своята поема за сляпото момиче.Стойността на всичките тези награди е изключителна, като се има в предвид многото участници. Атракция на фестивала тази година бе улицата на занаятите. Там бяха показани традиционни занаяти като грънчарство , керамика ,тъкане, реставрация на картини . Плевенчани отново изявиха завидно умение и вкус. Отредената за тях изложбена площ бе превърната в автентична възрожденска етно среда. Пъстри черги, национални носии,, тъкменици, бъклици, трикраки столове и синия, оформиха автентичната обстановка. Именно в нея сръчните жени завъртяха традиционен качамак с много сирене, червен пипер и маслена заливка. Този качамак и цялата обстановка бяха оценени от журито със златен медал за автентичност и оригиналност. Присъстващите имаха възможност да се насладят на качамака заедно и с по чашка греяна ракия. Вечерта в хотела групите от Плевен, Горна Митрополия, Шияково и група от Трявна и Габрово имаха възможност за голямо надпяване и надсвирване.

    Концерт посветен на народните будители

       Първият ден на м. ноември е значима дата от националния календар на България. Това е празник за делото на българските просветители, книжовници, революционери и свети будители, стремеж към образование и книжовност.  Това е денят, когато всички ние отдаваме заслужено внимание и уважение на тези българи. Именно този ден самодейните колективи от клубовете на ул. Гренадирска 34Б и 30, а също и самодейният колектив от с. Крушовица избраха да изнесат концерт по покана на НЧ "Христо Смирненски 1945" София и с творческата изява и организация на Секретаря на НЧ "Пробуда 1990" Плевен Даниела Заркова. На 28 октомври 2016 автобусът отведе гостуващите колективи първо в храм-паметника "Св. Александър Невски", където бе разгледан храма и неговата крипта с постоянната изложба от български църковни икони със значима историческа стойност. Преди концерта в една от залите на Общински културен институт “Красно село”    се проведе другарска среща между плевенските инвалиди и техни съсъдбеници от кв. Белите брези-София и ръководството на читалището домакин-"Христо Смирненски 1945". На срещата гостите бяха поздравени от Секретаря на НЧ "Христо Смирненски 1945", Председател на клуба в Белите брези,  от Стоян Манолов, завеждащ отдел "Медико-организационен " при сиб-софия, Николинка  Димитрова, Председател на Регионална организация на СИБ-Плевен и Даниела Заркова, Секретар НЧ "Пробуда 1990"Плевен. На срещата присъства и главният редактор на "Кураж" Петя Митева. Вокалната група от Белите брези изнесе кратка художествена програма. След това започна тържествения концерт в голямата зала на комплекса.   Концертът бе посветен и по повод на 160 години читалищно дело в България. Инициатори са ръководствата на НЧ "Пробуда 1990"-Плевен, НЧ “Хр. Смирненски -1945” – гр. София, НЧ “Райко Алексиев – 1947” – гр. София, читалището в с. Крушовица, обл. Плевен, НЧ “Бели брези – 2005”, -Дом на културата Искър, Столична библиотека и  БЧК. Публиката се изправи на крака при  изпълнението на “Химн на народните будители” на хор “Сияние”  към НЧ “Райко Алексиев”, които откриха програмата .
    . Концертът в по-голямата си част продължи с изпълнение на “ЖВГ ” Северняшки ритми” при НЧ ” Пробуда– 1990? и Клуб на хората с увреждания и пенсионера, ул. ” Гренадирска” 34 Б – гр. Плевен (худ. ръководител – Надка Томова, корепетитор – Емилия Кръстеваи) и вокална група към НЧ ” Развитие – 1907? – с. Крушовица (худ. ръководител – Надка Томова), Вокална група ” Пей сърце” към съюзната организация на слепите – гр. Плевен (худ. ръководител и корепетитор – Богомил Мицев. Програмата на плевенчани бе художествено оформена и подредена от г-жа Заркова, Секретар на плевенското читалище.
    

    Клубни изяви през последното тримесечие на 2016

       концерт, посветен на 3 декември - Международен ден на хората с  увреждания. Той  се проведе в общинска зала "Катя Попова" на 30 ноември 2016. Основен инициатор и организатор на концерта беше Председателя на регионалната организация на Съюз на инвалидите-Плевен Г-жа Николинка Димитрова и НЧ "Пробуда 1990" Плевен със Секретар Даниела Заркова. Гости на концерта бяха Ирина Йорданова-Ранкова, Главен експерт в отдел "Здравеопазване и социални дейности" при Община Плевен и Марияна Маринова, служител в същия отдел.
       “Въпреки че все още ни смятат за хора втора категория, ние не се предаваме. Може да пеем, танцуваме, талантливи сме”, заявиха участниците . Организаторите пожелаха на всички присъстващи “Здраве, дълъг живот НА ВСИЧКИ НАС”.
    “Целта на този ден е постоянно да мотивира политиците и                   институциите да предприемат по-ефективни действия, с които да                   се гарантира достъпът до общата архитектурна среда на хората с  увреждания, достъпът до образователната система, до общия пазар на труда, до информация и до процесите на изработване и вземане на политически решения, които имат отношение към тях.                   Предизвикателството на днешния ден е, че той задължава всички, които обсъждат проблемите на хора с увреждания да слагат ударението върху човека, неговата индивидуалност и лично достойнство, а не върху неговото увреждане.”, коментира в  началото на концерта г-жа Димитрова. За доброто настроение на публиката се погрижиха два самодейни състава на хора с увреждания от града: Вокална формация “Северняшки ритми”, Група “Пей сърце”. Авторска поезия рецитираха Дора Куртева от  Клуба на пенсионерите и хората с увреждания на “Гренадирска” 34Б и Елена Дойчева, от Съюз на слепите-Плевен, танцова група "Готините" при клуб "Мизия", детска танцова група с.Опанец.
    
    

    Клубни гостувания от Плевен

    Похвална и радостна е тенденцията, която се установи трайно в Клубове на хората с увреждания и пенсионера(КХУП) на територията на Община Плевен. Това е другарски обмен и гостувания между членове на сродните клубове на хора с увреждания от други общини с хората от града ни. Значителен е приносът за това и на организаторките към клубовете. Тази тенденция продължи и през изминалата 2016 година. През две последователни седмици членове от клуба на ул. Гренадирска 30 посетиха свои съсъдбеници. На 25 ноември те гостуваха на териториалната организация на слепите в гр. Габрово, където разгледаха новия рехабилитационен център. Той предлага на своите потребители редица занимания по тактилно обучение, ориентиране, трудо-терапия, рехабилитационни процедури, полезни лекции и отмора. Точно след една седмица, на 1 декември членовете гостуваха на свои приятели в гр. Горна Оряховица. Разгледан бе клуба на инвалидите в този град, който е общ за всички групи хора в неравностойно положение и проведена среща с негови членове. Председателят на местната структура на слепите Катя Кряжева поздрави гостите от Плевен. Това гостуване бе нарочно избрано и да съвпадне с 25 години творческа дейност на дамска вокална група "Перуника" при ТСО на ССБ Горна Оряховица. Честването е и по повод 95-та годишнина на Съюза на слепите в България и се проведе в навечерието на Международния ден на хората с увреждания – 3 декември. С изпълнение на юбилярите от група „Перуника” започна празничният концерт, а в програмата взеха участие и гости от Шумен, Варна, Велико Търново, Дряново и Плевен. В концерта участва нашата вокална група "Пей, сърце", която изпълни три песни в концерта, "Маслинен цвят", "Овчар македонец" и "Ех ти орис". Дъждовното и студено време не попречиха за приповдигнатото настроение на групата ни от Плевен.

    Фолклорен фестивал "Бреница пее и танцува", 2017

     Регионален многожанров фолклорен фестивал "Бреница пее и танцува"( 15-ти преглед на художествената самодейност при Регионална организация на СИБ-Плевен)  събра на 25 май 2017 г. за втора поредна година фолклорни състави от три области.  42 групи изпълнители с над 200 участници дадоха живот на културното събитие. Организатори на проявата са СИБ-Плевен и община Кнежа.  Всички участници са представители на самодейни колективи към Регионална организация на Съюза на инвалидите в Плевен с председател г-жа Николинка Димитрова и от три области. Целта на форума е да се опазват, съхраняват и популяризират българските традиции от поколение на поколение. Тази година са заявили участие групи на хора с увреждания от областите Плевен, Ловеч и Враца.  С подкрепата на кмета на Община Кнежа Илийчо Лачовски за втора година форумът се провежда в с. Бреница, като има конкурсен характер и награден фонд. Журито е с председател доц.Георги Хинов - известен хореограф, бивш ръководител на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци "Иван Вълев" в Плевен.  Фестивалът се състоя на обновения площад на селото. За културното събитие бяха поканени депутатите Владислав Николов  и Ралица Добрева и областният управител на Плевен Мирослав Петров. Всвоето исказване той каза: „Щастлив съм да бъда заедно с вас на XV  Регионален многожанров фестивал на художествената самодейност „Бреница пее и танцува”, каза Областният управител на Област Плевен Мирослав Петров, приветствайки участници и публика в тазгодишното издание на фестивала. Той пожела на журито успех и  безпристрастност в оценяването на изпълненията. Кметът на Община Кнежа поздрави участниците с добре дошли и пожела също пълноценна работа на фестивала и много емоции. Едно изключително и вълнуващо приветствие бе отправено от г-жа Николинка Димитрова, Председател на РСО на СИБ-Плевен. Познавайки в дълбочина проблемите на хората с увреждания, тя с много емоционален тон поздрави участниците. Домакин на фестивала тази година е читалище „Светлоструй 1903“ - с.Бреница. Специален гост на фестивала бе г-жа Анита Тараланска, която е един от главните организатори на многожанровия фестивал на хората с увреждания в Перник.
    На  фестивала бе постигнат още един успех за женска вокална група " Северняшки ритми"при НЧ "Пробуда 1990", ул. Гренадирска 34Б - Диплом и златен медал. Вокална група "Пей, сърце" при ТСО на ССБ-Плевен, ул. Гренадирска 30завоюва сребърен медал за участието си и грамоти на изпълнителите. Потребители към Център за рехабилитация и социална интеграция ул. Скобелев 20 също взеха участие, като Малинка Петкова завоюва бронз за своето индивидуално участие. Група "Настроение" при КХУП ул. Гюмурджина бяха четвъртия участник от Плевен във фестивала. Цял ден " Бреница пя и танцува" с ритмите на българските народни песни, с багрите на носиите, с усмивките и желанието на хората да изявят себе си!!! Един ден - Празник за душата!!!
       На 4 юни 2017 в Плевен се проведе Фестивалът на патриотичната песен „Отечество“. Организатор на певческия форум бе ПП „Нова зора“ – Плевен. Началото бе дадено в 10 часа в зала „Катя Попова”. Тази година във фестивала участваха 7 хорове и 41 вокални групи от Смолян, Панагюрище, Созопол, Бургас,Русе,Ловеч,Троян и др. Сред участниците бяха мажоретките на град Левски и танцов ансамбъл „Мизия“. Вокална група "Северняшки ритми" с ръководител Надка Томова завоюва златен медал в класацията на вокалните групи, а група "Пей, сърце" при ТСО на ССБ-Плевен завоюва среброто.
    

    11-ти Републикански многожанров фестивал за хора с увреждания, Църква, Перник

      За 11-ти пореден път пернишкият квартал Църква /бившето село Даскалово/ бе 
    домакин на Републиканския многожанров фестивал за хора с увреждания. На 8 и 9 юли 2017 Във фестивала се включиха близо 1500 души от цялата страна, както и гости от Република Македония.  Събитието се проведе под патронажа на кмета на община Перник Вяра  Церовска, която даде  старт на многожанровата програма. Тя протече на откритата сцена  пред читалище “Просвета”. Негов организатор е Съюзът на инвалидите в България, който заедно с Община Перник финансира проявата. При откриването поздравления към участниците отправиха г-жа Церовска, Кмет на Община Перник, г-жа Илиана Йотова, Вицепрезидент на РБългария и г-жа Анита Тараланска, Председател на СИБ кв. Църква, основен организатор и двигател на събитието, както и г-н Красимир Коцев, Председател на СИБ. Вицепрезидентката в своето слово каза: "... победители в този фестивал ще бъдат всички изпълнители, които въпреки своите здравословни проблеми и физически увреждания съхраняват силния си дух, не се оставят да бъдат победени  от несгодите и с талант, любов  и всеотдайност към 
    фолклора и всички жанрове на изкуството отстояват своето право да бъдат 
    пълноценни личности и индивидуалности." Гости на фестивала бяха и много народни представители, а на втория ден в Църква дойде и г-жа Мая Манолова, Омбудцман на РБългария. Хората с увреждания, които се определят като личности със смели сърца и души, пяха, танцуваха, рецитираха, разказваха хуморески, показаха стародавни адети. От българска страна имаше представители  от  всички региони  членуващи в съюза на инвалидите. Фестивалът бе с конкурсен характер и за най-добре представилите се бяха връчени медали и специални плакети. Участниците бяха оценявани от жури с председател Мими Иванова и  членове: Развигор Попов, Лили Тодорова и Людмила Николова. Бе организирана и зона на художествените занаяти, където участници показваха свои умения в различни дейности. Участници от регион Плевен бяха групите от  с. Горна Митрополия, с. Шиаково, вокална група "Пей, сърце" при клуб на ССБ и вокална група "Северняшки ритми" при Плевен център. "Северняшки ритми" получиха плакет за цялостно творчество в конкурсната програма, а "Пей, сърце" златен медал за трите си изпълнения. Атракция на фестивала тази година бе улицата на занаятите.  Там бяха показани традиционни занаяти като грънчарство , керамика ,тъкане, реставрация на картини . Плевенчани отново изявиха завидно умение и вкус. Отредената за тях изложбена площ бе превърната в изложба на бутикови изделия от декупаж, дело на секция декупаж към "Малка работилничка за вълшебства", от клуба на слепите  с ръководител Тамара Петкова. За това талантливите арт жени получиха златен медал. Сред тези красоти сръчните жени завъртяха традиционен качамак с много сирене, червен пипер  и маслена заливка. Присъстващите имаха възможност да се насладят на качамака.
    

    -