3 декември, Международен ден на хората с увреждания


3 декември е отбелязан като Международен ден на хората с увреждания за първи път през 1992 година от Генералната асамблея на ООН. Целта на този ден е постоянно да мотивира политиците и институциите да предприемат по-ефективни действия, с които да се гарантира достъпа до общата архитектурна среда на хората с увреждания; достъпа им до общообразователната система, като и до общия пазар на труда, до информацията и до процесите на изработване и вземане на политически решения, които имат отношение към тях.
Хората с увреждания в България ежедневно се сблъскват с проблеми, за които обикновения човек едва ли се замисля. Голяма част от родните училища не са пригодени за хора със специални потребности, методите им на обучение също; рампите за инвалидни колички у нас са почти екзотика, използването на градски и междуградски транспорт от хора със специални потребности е затруднено – реално в повечето населени места дори разходка по тротоара с количка е невъзможно. Хубаво би било разберем възможно най-скоро, че е добре да проявяване толерантност, търпение и разбиране към хората със специални потребности в нашето общество.
*
ВАЖНИ ПРОГРАМИ, ПО КОИТО СИБ РАБОТИ:
-Трудова заетост и трудова рехабилитация, самостоятелно или съвместно с юридически лица, регистрирани по Търговския закон или Закона за кооперациите и местните структури на Националната служба по заетостта.;
-Социално подпомагане и хуманитарни дейности, самостоятелно или съвместно с хуманитарни организации и държавни структури, Национален център за социално подпомагане;
-Образование и възпитание, самостоятелно или съвместно с български и чуждестранни неправителствени организации, лицензирани организации за квалификация и преквалификация;
-Транспортни бариери, съвместно с Министерството на транспорта, Министерството на труда и социалната политика, Министерството на здравеопазването, Български червен кръст, фондация “Еврика” и др;
-Архитектурни бариери, съвместно с Министерството на труда и социалната политика, неправителствени организации, държавни и частни фирми, Министерство на регионалното развитие и благоустройството;
-Социални контакти, самостоятелно и съвместно с неправителствени организации;
-Интеграция чрез изкуство, култура, спорт и туризъм, самостоятелно и съвместно с български и чуждестранни неправителствени организации.
*
ОСНОВНИ ДЕЙНОСТИ И УСЛУГИ, ИЗВЪРШВАНИ ОТ С И Б:
-Подпомагащи и благотворителни;
-Услуги, предоставяни от групите за самопомощ;
-Административно-правни;
-Трудово-правни;
-Осигуряване на трудова заетост;
-Здравни услуги ;
-Информационно-консултантски услуги;
-Услуги и дейности, свързани с работата по изпълнение на основните програми;
-Услуги и дейности, свързани с местни и регионални програми.
*
От 2 до 4 септември т.г. в конферентната зала на хотел „Хоризонт“ в гр. Обзор се проведе Общо събрание на СИБ.
Общото събрание обсъди и прие: Отчет за дейността на Управителния съвет на Съюза на инвалидите в България през периода 01.01.2023 г. до 31.12.2023 г.; Доклад за съществените дейности, изразходваните за тях средства, връзката им с целите и програмите на организацията и постигнатите резултати за 2023 година, Отчет за изпълнението на Бюджета на СИБ за 2023 г.; Годишен финансов отчет и Докладнанезависимияодиторза2023година; Бюджет на СИБ за 2024 година; Основни насоки за дейността
на организацията през 2024 година. Бяха приети изменения и допълнения на Устава на СИБ, които ще подобрят работата на регионалните, общинските организации и самостоятелните
дружества.
УС на СИБ бе допълнен с нов член–Анахид Харутюнян– Делегат от Регионална ор ганизация Пловдив.
Г-н Колев представи новите координатори за региони - Пловдив, Благоевград, Ямбол, Монтана, Шумен и Търговище, както и новите асоциирани членове на СИБ - "Достойнство 2023" и "Стандарт-Р" ООД.
Делегатите обмениха мнения по важни въпроси като: привличане на млади хора в организацията, осигуряване на достъпност в градската среда до плажовете, промени в наредбата освидетелстването на хората с увреждания, самофинансиране на РО на СИБ и Съюза като цяло и др.
Председателят на СИБ връчи Годишните награди на името на Красимир Коцев – Почетен председател на СИБ съответно на Регионалните организации:
- за I място през 2023 г. и награда 1000 лв – РО на СИБ Разград;
- за II място и награда златен медал за принос в социалното приобщаване на хората с увреждания – на РО на СИБ София област и РО Смолян;
- за III място и награда златен медал – РО на СИБ Кърджали.

На 17 септември т.г., председателят на СИБ г-н Георги Колев участва в онлайн брифинг на Европейския форум на хората с увреждания (ЕФХУ) относно новия законодателен мандат на Европейския съюз. Новият мандат означава нови лица, вземащи решения и възможности за насърчаване на правата на хората с увреждания.
Секретариатът на ЕФХУ информира членовете си за политическата ситуация на ниво ЕС след изборите и действията на организацията за застъпничество относно правата на хората с увреждания.
Водещ на срещата бе г-н Алехандро Моледо, заместник-директор и ръководител на политиката на ЕФХУ.
Бяха разгледани следните теми: Новият Европейски парламент; Новата Европейска комисия и нейните политически приоритети; Възстановяването на интергрупата на хората с увреждания на Европейския парламент; Действията на ЕФХУ и членовете през следващите месеци.
Заместник-директорът и ръководител на политиката на ЕФХУ г-н Моледо представи накратко политическата обстановка и помоли за подкрепа при контакти с членовете на Европейския парламент. Призова за действия за възстановяване на интергрупата за хора с увреждания в Европейския парламент.
За целта ЕФХУ се нуждае от писменна подкрепа на евродепутатите. Организациите- членове е необходимо да се свържат с евродепутатите от съответната страна и да ги помолят да подпишат и изпратят формуляра за подкрепа.
Водещият информира, че новите членове на Европейския парламент са разпределени в съответните комисии. Организациите на хората с увреждания трябва да се свържат с тях и да изпратят, подготвените от ЕФХУ, поредица от наръчници. Информацията в наръчниците обяснява как различните комисии могат да работят за правата на хората с увреждания в съответните им политически области.
В Европейската комисия важен приоритет, по който ще се работи, е да се гарантира ангажимент от страна на Комисията, че Европейската стратегия за правата на хората с увреждания ще бъде актуализирана с нови водещи инициативи и действия.

Бюлетин "Кураж", СИБ