Всяка година членовете на Клуб на хората с увреждания и пенсионера, ул. Гренадирска 30, Плевен, познат на всички като клуб на незрящите и Териториалната организация на слепите Плевен по различни начини отбелязват този ден. Тази година, 2023 Управителния съвет на организацията взе решение мероприятието по повод деня да стане в ресторант "Национал". Тъй като денят 15 октомври бе неделя събирането се състоя на 17 октомври, вторник. Освен членовете от организацията на слепите на тържеството бяха поканени и членове на КХУП при ЖК Дружба с Председател Зоя Илиева, от ЖК Сторгозия с Председател Светла Флорева и тези от клубовете на ул. Данаил Попов 2 и ул. Сан Стефано 40. Общият брой бе 92 гости. Сътрудникът на организацията на слепите Малинка Табакова бе основната движеща сила при организиране на тържеството. В началото тя поздрави членовете на организацията и гостите, като пожела на всички много здраве, воля и търпение в преодоляването на своя проблем. Поздрави имаше и от гостите на срещата. Вокална група "Пей,
сърце" при ТСО на ССБ Плевен с Ръководител и корепетитор Богомил Мицев поздрави гостите с няколко свои изпълнения, а ученици от китарно трио при НГИ "Панайот Пипков" Плевен с няколко свои изпълнения допълниха тази програма. Зоя Илиева от ЖК Дружба бе подготвила приятна изненада, томбола с 100 билета, всички за радост на участниците в нея печеливши с малки сувенири. Вкусната храна бе съпроводена от много танци и песни подсигурени от диско жокер към ресторанта. В тези приятни часове хората с различни увреждания забравиха, макар и за малко време своите болежки и проблеми.
Белият бастун е помощно средство за придвижване и сигнализиране, използван от хора с частично увредено зрение или напълно слепи. Съществуват няколко типа бял бастун, които изпълняват не само първичната функция, но и комбинирани дейности в зависимост от нуждата на използващия го човек.
Белият бастун се използва като инструмент за мобилност на хора с увреждания на очите едва след Първата световна война.
През 1921 г. Джеймс Бигс – фотограф от Бристол, Великобритания, ослепява след злополука. В района, в който живеел, имало силно пътно движение. Ето защо той боядисал в бяло бастуна, който използвал за подпомагане на придвижването си в района. Белият цвят го направил по-забележим.
През 1930 година французойката Жили Дербемон предлага бастуните използвани от слепи хора да бъдат оцветени в бял цвят, за да се забелязват по-добре и белия цвят да бъде знак, символ на зрителния дефект. През следващата 1931 г. кметът на Париж реализира тази идея.
През 1931 г. във Франция стартира национална програма за движение на незрящи хора. В САЩ въвеждането на белия бастун се дължи на Джордж Бонъм.
През 1943 г. в Пенсилвания, работещият във военна болница психолог Ричард Хувър изобретява дългия бял бастун. Това изобретение било провокирано от тежката ситуация, в която са се намирали слепите му пациенти. Поради опасност от бомбардировки болницата била разположена в гора и в няколко сгради отдалечени една от друга. Това много затруднявало придвижването на слепците.
На 6 октомври 1964 г. САЩ обявяват 15 октомври за Международен ден на белия бастун.
Основната функция на този инструмент е осезателна. С него лицето опипва и разучава настилката и предметите пред себе си. По този начин незрящия осигурява известна безопасност при придвижването си особено в градска среда. Белият цвят, в който е оцветен бастуна придобива и друга основна функция. С него се подава информация към другите участници в движението, че ползвателят на бял бастун е с нарушено или напълно липсващо зрение.
За да се ползва правилно белия бастун е необходимо лицето да премине през специален курс на рехабилитация. Специално подготвен за целта учител по ориентиране и мобилност подготвя бъдещите му ползватели за надеждно и ефективно използване.
Румен Петков, организатор КХУП, ул. Гренадирска 30, Плевен